Новината, че служебното правителство няма да внесе бюджет в Народното събрание е силно притеснителна. Това, което те са го подготвили, не искат да го внесат. Казват, че ще внесат единствено закон за удължаване на действието на текущия бюджет, така че бюджетът от 2022 да се използва и за 2023 година, заяви Асен Василев от "Продължаваме Промяната" на брифинг в кулоарите на парламента.
По думите му отговорното нещо в момента, без да е ясно дали ще има или няма да има формирано правителство, е служебният кабинет да внесе бюджета и Народното събрание да приеме бюджет. Според Асен Василев българските граждани и бизнес не могат да останат без бюджет.
"Бюджет може да бъде внесен само от Министерски съвет, а не от народни представители, така че единствената опция да имаме нормален, реален бюджет догодина, е служебният кабинет да си изпълни задължението по Конституция и да внесе Закон за бюджета, който да бъде разгледан от това Народно събрание", допълни Асен Василев.
По-рано днес по време на изслушване в Народното събрание министърът на финансите Росица Велкова съобщи, че служебното правителство ще предложим т.нар. удължителен закон, който удължава действието на бюджетните закони от 2022 г., с цел осигуряване на възможност за реализиране на плащания до приемането на бюджетните закони за 2023 г. с политики, предложени от редовен кабинет. При това обаче се очаква бюджетен дефицит от 6,6% от БВП, което пък, пак по думите на Велкова (в отговор на депутатско питане) не отговаря на условията за влизане в еврозоната (3%).
От трибуната министър Велкова акцентира, че Министерството на финансите е разработило три варианта на проектобюджет за 2023 г. Те отчитат фискалните тенденции, риска от нарушаване на фискалните правила по Закона за публичните финанси, поетите разходни ангажименти от 2022 г., както и натрупаните структурни бюджетни дисбаланси в частта на разходите. Вариантите са разработени въз основа на актуализираната есенна макроикономическа прогноза и въз основа на очакваното изпълнение на бюджета за тази година.