Българите зад граница трябва да могат да гласуват по пощата или по интернет, заяви служебният министър на външните работи Николай Милков на брифинг, на който обобщи протичането на изборния ден извън пределите на страната.
Според него сегашната организация на изборния процес зад граница създава много бюрократични спънки като неявяването на членове на СИК от политическите квоти и процеса по командироване на служители на МВнР и транспортиране на изборните книжа и машини.
"Има и по-цивилизован начин за гласуване в чужбина като гласуване по пощата и интернет. Това са възприети практики от много страни на ЕС. Няма логика човек да може от телефона си да преведе целите си спестявания по някаква сметка, а да няма доверие на това да упражни гласа си. Фокусирането върху детайлите в изборния процес няма да повишат доверието в него, други са факторите, които ще направят", каза Милков.
Той оцени като добра организацията на вота зад граница. В чужбина са гласували малко над 178 000 българи. Гласували в чужбина са малко над 178 хиляди български граждани: около 58 хиляди човека в Турция, във Великобритания – 27 хиляди, в Германия – 22 хиляди, в Испания – 11 хиляди и САЩ около 10 хиляди души. Най-много граждани са гласували в секциите в Бурса, Люлебургас и Айндховен.
Министърът добави, че има необходимост от формиране на отделна Районна избирателна комисия (РИК) "Чужбина", което ще улесни организацията на изборите извън страната и ще даде възможност за "по-пряко и активно участие на Централната избирателна комисия (ЦИК) в процеса, а не опосредствано през Министерството на външните работи (МВнР)".
Милков отбеляза, че има необходимост от формулиране на всички ангажименти на МВнР, дипломатически представителства и консулски представителства във връзка с организацията на изборния процес, по думите му има неясноти, които биха могли да бъдат по-добре регламентирани. Като потенциален проблем той определи реда за формиране съставите на секционните избирателни комисии (СИК) извън страната.
От МВнР добавиха, че при следващи избори предвиждат автоматично да има около 600 секции в чужбина, от тях в 240 да се гласува с машини.
Проблеми при гласуването на изминалите избори е имало с неявяване на членове на СИК, основно в Турция, но те бързо са били заменени с резервни.
Предстои прибирането на изборните книжа и машините за гласуване, добави министър Милков.