Натоварени дни за учители и директори преди началото на новата учебна година. Вместо да се занимават с подготовка за първия учебен ден, те влагат енергия във въвеждането на данни в новата електронна система на просветното министерство. От тази учебна година училищата вече трябва да работят с нея.
Директори и учители разказаха пред БНТ, че се налага да работят през нощта или в почивните събота и неделя, когато няма толкова голямо натоварване и системата дава по-малко грешки. Заради проблемите някои директори заявиха готовност да подадат оставка.
От просветното министерство казаха, че в момента системата работи. Най-големият проблем е бил на 5-и септември, но на 9-и вече всичко е било наред. Въпреки това и днес директори се сблъскваха с редица проблеми. В просветното министерство не са постъпвали сигнали за проблеми от други места освен от столицата. Проверка на БНТ обаче показа, че трудности има и в други градове на страната, например в Пловдив.
В навечерието на новата учебна година въвеждането на електронната система променя изцяло режима на Мирена - спи през деня, работи предимно през нощта. За да успее, работи и в събота, и в неделя. Причината - често заради проблем със сървърите има срив в системата.
"Дебнем кога всъщност е по-свободно, за да може да се работи. Тъй като иначе тя започва безкрайно да се върти, дава възникна грешка, много често не записва записите и се налага по 5-6, а понякога и по 10 пъти е имало случаи да се въведе една и съща информация", каза Мирена Дакова, главен учител в 51-о СУ "Елисавета Багряна".
"Електронните рецепти са в пъти, десетки пъти нещо по-малко от това, което ни карат да правим ние. За 700 000 ученици, 100 000 учители и 1 милион и половина родители имат достъп до тази система. Представете си това е супер амбициозно", каза Асен Александров, директор на 51. СУ "Елисавета Багряна".
Директорите все още не са въвели всички данни в системата. А когато програмистите отстраняват проблеми, учителите не могат да работят паралелно с тях, обясниха те.
"Няма връзка логическа между някои от модулите и ти направиш едно нещо, то създаде беля на друго място и ти като отидеш трябва да въвеждаш нови данни, просто трябваше по-дълъг пробен период да има", каза Асен Александров, директор на 51-о СУ "Елисавета Багряна".
"Правиш нещо, а всъщност както обичат да казват хората "Кучето си гони опашката". Почувствах се като едно куче, което си гони опашката и не може да я стигне. Безсънни нощи, преумора, резултатът е отново изпълнен отново с грешки, няма как за съжаление да бъда удовлетворен от работата си в такъв момент от учебната година, когато подготвяме учебната година. Когато за нас трябва да бъде празник, а всъщност нервите са ни изопнати до крайна степен", обясни Данко Калапиш, директор на 107-о ОУ "Хан Крум".
А новата национална електронна система има и пряка връзка с електронните дневници. От тази година те са задължителни за всички училища и за първи път системата позволява те да са безплатни. Всяко училище има право на избор - дали да използва дневниците в новата система, или да продължи с вече познатите.
"Това ще бъде четвърта година, в която работим с избрания външен доставчик, а със системата НЕИСПУО не сме работили. Разбира се, да обучиш на ново един колектив да работи с нещо ново и непознато, знаейки колко трудно се внедрява сред нашата гилдия нещо ново като електронна система, предпочетохме и взехме решение да останем на познатите електронни дневници", каза още Данко Калапиш, директор на 107-о ОУ "Хан Крум".
В писмена позиция от просветното министерство заявиха за "По света и у нас", че националната електронна информационна система към момента функционира и допълват, че затруднения в работата й е имало на 5-и септември. Причината - големият брой потребители, които качват данни в системата едновременно. От МОН заявиха още, че при всяка нова функционалност е имало публикувани и допълнителни указания за работа. Директори и учители обаче признават, че помощ получават в социалните мрежи помежду си, тъй като насоките на МОН не са им от полза.