От х:

Днес в x:

Какво е известно и какво остава мистерия в случая с изчезналите в Мексико 43 студенти?

Вечерта на 26 септември 2014 г. група от 43 мексикански студенти изчезва в щата Гереро в югозападната част на Мексико. Изчезването им и последвалото провалено разследване предизвикаха протести и възмущение в Мексико и в чужбина. Осем години по-късно комисията, създадена за разследване на случая, го определи като "държавно престъпление" - но кой стои зад отвличането и какъв е бил мотивът, остава неясно и до днес, посочва Би Би Си.

Четиридесет и тримата са учили в колеж за подготовка на учители в град Айоцинапа. Колежът има история на ляв активизъм и студентите редовно са участвали в протести. Изчезналите са били част от по-голяма група студенти, които пътували до близкия град Игуала, за да протестират срещу дискриминационните според тях практики за наемане на учители. Освен това те са искали да съберат средства за планирано пътуване до столицата Мексико по повод годишнината от клането в Тлателолко през 1968 г., когато голям брой студенти са убити от силите за сигурност в столицата.

На връщане от Игуала към Айоцинапа, те се сблъскали с общинската полиция, която открила огън по автобусите, с които пътували. Полицаите твърдят, че са го направили, защото автобусите са били отвлечени, докато оцелели студенти твърдят, че шофьорите са се съгласили да ги закарат. Полицията по погрешка стреля и по автобус, превозващ местен футболен отбор, като убива шофьора и един от играчите в него. Жена, пътуваща в такси наблизо, също е убита при стрелбата.

Трима студенти са убити на място, двама от които са застреляни, а обезобразеното тяло на третия е открито на следващата сутрин близо до мястото на стрелбата. Четиридесет и трима студенти са обявени за изчезнали след сблъсъка с полицията.

Ролята на армията в изчезването на студентите отдавна е източник на напрежение между семействата и правителството, коментира Асошиейтед прес. От самото начало имаше въпроси какво армията е знаела за случилото се и дали евентуално не е взела участие в него. Родителите на учениците години наред настояваха да им бъде разрешено да претърсят военната база в Игуала. Едва през 2019 г. те получиха достъп заедно със създадената от държавата комисия за откриване на истината.

В доклада на комисията се казва, че армията е регистрирала анонимно обаждане на 30 септември 2014 г., четири дни след отвличането на студентите. Обаждащият се е казал, че студентите са държани в голям склад за бетон. Той описал подробно мястото. Записът на обаждането е последван от няколко страници редактиран материал, но тази част от доклада завършва със следното заключение: "Както може да се види, съществува очевиден сговор между агенти на мексиканската държава с престъпната група "Герерос унидос", и те са толерирали, допуснали и участвали в събитията, свързани с насилието срещу и изчезването на студентите, както и в опита на правителството да скрие истината за тези събития".

Предполага се, че шестима от 43-мата студенти, изчезнали през 2014 г., са били държани живи в склад в продължение на дни, след което са били предадени на местния армейски командир, който е наредил да ги убият, заяви миналия петък мексиканският правителствен служител, ръководещ Комисията за установяване на истината, посочва "Ал Джазира". Заместник-министърът на вътрешните работи Алехандро Енсинас направи шокиращото разкритие, което директно обвърза военните с един от най-тежките скандали в Мексико, докато защитаваше разкритията направени в доклада на комисията, публикуван седмица по-рано. Президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор създаде Комисията за установяване на истината, след като беше избран през 2018 година.

Миналата седмица федерални агенти арестуваха бившия главен прокурор Хесус Мурильо Карам, който ръководеше първоначалното разследване. Съдия постанови той да бъде изправен пред съда по обвинения в отвличане, прикриване на изтезания и длъжностни престъпления. Прокуратурата твърди, че Мурильо Карам е създал фалшив разказ за случилото се със студентите, за да изглежда, че бързо е разкрил случая.

Миналата седмица властите съобщиха и че са издадени заповеди за арест на 20 войници и офицери, петима местни служители, 33 местни полицаи и 11 полицаи от щатската полиция, както и на 14 членове на банди. Нито армията, нито прокуратурата не уточни колко от тези заподозрени са задържани.

В съвместно изявление семействата на изчезналите студенти заявиха, че потвърждението на Комисията за установяване на истината, че става въпрос за "държавно престъпление", е важно, след като през годините са се появявали елементи, подсказващи това. Въпреки това те добавиха, че докладът все още не дава задоволителен отговор на най-важния им въпрос. "Майките и бащите се нуждаят от неоспорими научни доказателства за съдбата на нашите деца", се казва в изявлението. "Не можем да се приберем у дома с предварителни следи, които не изясняват напълно къде са и какво се е случило с тях".

Някои наблюдатели обаче виждат в доклада на комисията признание, че случаят може и никога да не бъде разкрит. Те смятат, че системното подправяне на доказателства и възпрепятстването на правосъдието още от началото на разследването на случая правят разкриването цялата истина малко вероятно.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини