От х:

Днес в x:

"Опасната енергийна зависимост от Русия трябва да бъде преустановена". Британският депутат Марк Притчард на събитието на КРИБ

Опасната енергийна зависимост от Русия трябва да бъде преустановена. Това каза британският депутат Марк Притчард. Той говори на организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) лекция на тема: "Геополитическата значимост на България: "След инвазията и потенциалът на България като регионален енергиен лидер".

Според Марк Притчард няма съмнение, че Европа е изправена пред енергийна криза. Той обаче счита, че тя може да бъде облекчена в краткосрочен план, но другите мерки трябва да са насочени към дългосрочната стабилност.

Марк Притчард изтъкна, че трябва да се предприемат действия сега. Енергийната политика не може да бъде уреждана в изолация. Тя е свързана със съвсем реални и належащи перспективи, свързани с изменението на климата. Той добави, че действията в областта на климата от страна на стопанските субекти трябва да се основават на мъдри решения по отношение на ограничаване на емисиите и отражението, което това има върху човечеството.

По отношение на диверсификацията на енергийните източници и потребление се изисква цените да се върнат към някаква нормалност и стабилност, смята британският депутат.

Действията в областта на климата изискват обмисляне, балансиране, образование, възприемане на промените в корпоративното поведение, а не само разработване на политики, счита Притчард.

Петролът и природният газ не могат да изчезнат в близко бъдеще, заяви още британският депутат. Но може да се предприемат действия, за да се облекчи доминиращата позиция на Русия в енергетиката. За първи път САЩ могат да бъдат водещ нетен износител на петрол и газ.

Изисква се да се работи по възобновяемите енергийни източници - научно-изследователска дейност, търсене на нови технологии и също така за връщане към способни капиталовложения, отбеляза Марк Притчард. Допълняемостта между изкопаемите горива и възобновяемите източници ще повиши нивото на енергийна сигурност. Според Притчард е нужен свеж поглед по отношение на енергетиката и конкуренцията в тази област в цяла Европа.

Енергийната инфраструктура е от решаващо значение. Това е критична инфраструктура за всяка държава. Активите в тази област за част от икономическата сигурност на държавите, коментира Марк Притчард.

Твърде често тези национални активи в Европа са в ръцете на ненадежни партньори, отчете британският депутат. Енергийният пазар в Европа е разбит, но може да бъде "възстановен и ремонтиран" с оглед на това фирмите и потребителите да се възползват от него. Има прекалено много европейски доставчици, които са фалирали. "Трябва да оправим нещата, защото не може да чакаме добронамерени руски ръководители да извиват ръцете на Г-7, както правят с Германия“, изтъкна британският депутат. "Руските енергийни интереси са непропорционални и несъразмерни, както и прекомерно монополистични. Поведението им не е търговско."

"Крайно време е Европа да събуди и да покаже на Русия, че не може да ни вземе за заложници като континент“, отбеляза Марк Притчард.

Британският депутат е на мнение, че е крайно време Европа "да порасне", да тръгне по пътя на енергетиката, да ограничи зависимостта си от един източник, да увеличи капацитета за съхранение, да се тръгне към диверсификация.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини