От х:

Днес в x:

Изстрелват най-мощната ракета за полет до Луната - Artemis 1 (на живо)

Мисията "Артемис 1" на НАСА, стартът на която е планиран за 29 август, трябва да продължи общо 42 дни. Пътуването до Луната без астронавт на борда е старателно подготвено и се очаква да предостави както впечатляващи изображения, така и ценни научни данни, предаде Франс прес.

Изстрелването 

Новата гигантска ракета на НАСА SLS ще направи първия си полет от стартовия комплекс 39B в космическия център "Кенеди", Флорида.

Четирите й двигателя RS-25 и двата бели ускорителя, разположени от двете страни, ще произведат тяга от 39 меганютона - с 15 процента повече от ракетата "Сатурн V" от програмата "Аполо".

След две минути бустерите ще паднат обратно в Атлантическия океан. След осем минути ще се отдели основната степен (оранжева на цвят).

Това, което ще остане, е космическият кораб "Орион", чиито слънчеви панели ще бъдат разгънати, прикрепен към горната степен на ракетата (ICPS). След обиколка на  Земята, тя ще осигури окончателния тласък, който ще постави "Орион" на лунна траектория около час и половина след излитането, преди тя също да бъде изхвърлена.

Пътуването 

Космическият кораб вече ще се състои само от капсулата, в която в бъдеще ще се намират астронавтите, задвижвана от сервизен модул, конструиран от Европейската космическа агенция (ЕКА).

Пътуването до Луната, която е на 380 000 километра, ще отнеме няколко дни, като при пристигането си "Орион" ще се доближи на 100 километра от нея. 

Капсулата след това ще бъде изведена на далечна орбита, където ще направи една обиколка и половина на Луната за малко повече от две седмици. "Орион" ще се отдалечи на 64 000 километра зад нея - рекорд за обитаема капсула.

Тогава, след като премине отново близо до Луната, за да се възползва от нейната гравитационна помощ, "Орион" ще предприеме обратното си пътуване.

Приводняването 

Основната цел на мисията е бъде тестван топлинният щит на капсулата. При завръщането си в земната атмосфера той ще трябва да издържи скорост от 40 000 километра в час и температура от 2800 градуса Целзий.

Атмосферата ще забави скоростта на космическия апарат до 480 километра в час, след което той ще се придвижи с 32 километра в час с помощта на серия парашути, докато се приводни край бреговете на калифорнийския град Сан Диего.

Водолази ще прикрепят въжета към "Орион", за да го изтеглят за няколко часа до вътрешността на кораб на американските военноморски сили.

Пътниците

В капсулата ще се намира манекен, наречен Муникин Кампос. Той ще седи на мястото на командира, ще бъде облечен в новия скафандър на НАСА и ще записва ускорението и вибрациите.

На борда ще има и два бюста на жени, наречени Хелга и Зохар. Те са изработени от материали, които имитират човешки кости и дори органи. Единият ще носи противорадиационна жилетка, другият - не.

Сензорите ще позволят да се изчислят нивата на получената радиация, особено в дълбокия космос, където те са много по-високи.

Какво ще се види?

Голям брой бордови камери ще позволят да се проследи цялото пътуване, например от гледната точка на пътник в капсулата.

Камерите в края на слънчевите панели ще правят селфита на космическия кораб с Луната и Земята на заден план.

Преживявания на борда

Действителността може да се доближи до научната фантастика с експеримент, наречен Калисто. Той е вдъхновен от компютъра на кораба от "Стар Трек", способен да обменя информация с екипажа.

Това е усъвършенствана версия на гласовия асистент Алекса на "Амазон", който ще бъде помолен от контролния център да регулира светлината в капсулата или да чете данните за полета. Идеята е да бъде улеснен животът на астронавтите в бъдеще.

В допълнение, набор от десет CubeSats - микросателити с размерите на кутия за обувки, ще бъде изстрелян от горната степен на ракетата.

Експериментите са многобройни - изследване на астероид, въздействието на радиацията върху живите организми, търсене на вода на Луната.

Тези проекти, осъществявани независимо от международни компании или изследователи, се възползват от рядката възможност за изстрелване в дълбокия космос.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Наука

Последни новини