От х:

Днес в x:

АПИ едностранно е прекратила всички нови обществени поръчки за текущ ремонт и поддръжка

Държавната политика в областта на пътната инфраструктура повече от 10 години е заложник на една институционализирана и поддържана от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) порочна система, при която изграждането, поддръжката и основните ремонти на пътища се прилагат непрозрачно, некоректно и неикономично, в разрез със Закона за обществените поръчки и обществения интерес. Това заяви заместник-министърът на финансите Андрей Цеков на извънреден брифинг в Министерския съвет заради казуса с едностранното прекратяване на всички нови обществени поръчки за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа от страна на АПИ.

Кабинетът установи, че АПИ едностранно е прекратила всички нови обществени поръчки за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа. Причината, посочена от АПИ, е „пропуски в документацията за участие“, предложена от самата АПИ. Обществените поръчки бяха обявени през април т.г. с цел да заместят съществуващите договори, по които са установени порочни строителни практики и които са предмет на проверка от компетентните органи. 

С решенията си АПИ на практика поставя изпълнителната власт в невъзможност да възложи по прозрачен начин ремонта и поддръжката на републиканската пътна мрежа, включително през предстоящия зимен сезон, съобщиха от Министерския съвет вчера. 

Държавата е лишена от пътно поддържане за следващите 6-7 месеца. Това е времето, което е технологично необходимо, за да проведе обществена поръчка, заяви на брифинга заместник-министърът на финансите Андрей Цеков.

Съгласно ЗОП, решенията за прекратените поръчки следва да бода обявени в тридневен срок - до втори юли, но стават обществено достояние едва вчера, подчерта той и представи хронология на проведените от пътната агенция търгове и възлагания

В резултат на инхаус поръчките - през последите години дейности за над 3.6 млрд лева са възложени и впоследствие превъзложени без наличие на конкуренция - това са магистралите "Хемус", и "Видин - Ботевград". Същевременно са налице данни за манипулиране на процедури за обществени поръчки:

В условията на ограничена конкуренция се разходва обществен ресурс, надвишаващ прогнозните стойности на поръчките. Най-пресният пример е възлагането магистралата "Русе - Велико Търново", уточни Цеков.

Рамковите споразумения за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа - фактическата обстановка илюстрира, че от 2019 до началото на 2021 г. са сключени 34 договора за текущ ремонт и поддръжка на стойност 757 млн. лв. Въз основа на тези договори, чрез допълнителни месечни извънредни задания са възложени дейности за над 3.4 млрд. лв.

"Първият проблем се състои в многократното надвишаване на договорената стойност, което е в разрез с трайната практика на Европейския съд, който постановява че при изчерпване на прогнозната стойност на едно рамково споразумение, същото следва да прекрати действието си доколкото следващите възлагания са предпоставка за нарушаване на принципа на свободна конкуренция и на добро управление на обществените средства."

Договорите са анализирани от две междуведомствени групи. Първата - назначена от служебния премиер Стефан Янев миналата година. Нейната дейност завършва с доклад на служебния съдебен министър Иван Демерджиев, в който е определена първоначална нищожност на допълнителните възлагания.

"Въз основа на този доклад през ноември 2021 към тези договори са сключени допълнителни споразумения, с които се прекратява тяхното действие считано от 30.06.2022 г. Това поставя задача както пред служебния, така и на редовния кабинет, излъчен през декември 2021 - да съумее да възложи текущия ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа след 30 юни", каза Андрей Цеков.

Това обаче не се случва, тъй като през октомври 2021 са възложени нови обществени поръчки, които са прекратени два месеца по-късно - на 8 декември. На 15.02.2022 АПИ обявява обществена поръчка за подрръжка на АМ Струма, но същата е прекратена през март.

Като причина за спирането на поръчките от АПИ посочват "пропуски в документацията за участие" - документация, предложена от самата агенция.

Обществените поръчки бяха обявени през април, с цел да заместят съществуващите договори, по които са установени порочни строителни практики и са предмет на проверка от компетентните органи.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини