От х:

Днес в x:

Шиндзо Абе искаше да съживи Япония със смели икономически политики и мощни въоръжени сили

Шиндзо Абе, най-дълго управлявалият премиер в японската история, който искаше със смелата си икономическа политика да извади японската икономиката от нейната хронична дефлация и да укрепи въоръжените сили, за да противодейства на нарастващото влияние на Китай, почина на 67-годишна възраст, предаде Ройтерс.

Абе, който се оттегли от властта през 2020 г., беше прострелян днес, докато изнасяше предизборна реч. Премиерът на Япония Фумио Кишида, когото Абе покровителстваше, заяви, че случилото се е "напълно непростимо".

 Абе стана премиер за първи път през 2006 г., когато положи клетва като най-младия министър-председател в историята на Япония след края на Втората световна война. След една година на власт, белязана от политически скандали, недоволство на избирателите, предизвикано от изгубени пенсионни регистри, и изборна загуба на неговата партия, Абе подаде оставка, посочвайки като причина здравословното си състояние. Пет години по-късно той отново изведе своята консервативна Либерално-демократическа партия до победа на изборите и постави началото на икономическата си стратегия, наречена "Абеномика". Целта бе  да се справи с трайната дефлация и да съживи икономическия растеж чрез свръх либерална парична политика и фискални разходи, както и чрез структурна реформа за справяне с проблемите, предизвикани от бързо застаряващото и намаляващо население.

Дефлацията обаче се оказа упорита и стратегията за растеж на Абе пострада през 2019 г. от повишаване на данъка върху продажбите и търговската война между САЩ и Китай. Разразилата се следващата година пандемия от КОВИД-19 предизвика най-значителния икономически спад в историята на Япония. В началото на пандемията Абе затвори границите на страната, въведе извънредно положение и призова хората да си стоят у дома, а магазините - да затворят. Първоначално критици заклеймиха реакцията на пандемията , която според тях е била тромава, а по-късно обвиниха Абе, че не е проявил лидерски качества. Когато той подаде оставка, отново посочвайки като причина здравословното си състояние, смъртността от КОВИД-19 в Япония беше значително по-ниска в сравнение с много други развити страни.

Абе произлиза от заможно политическо семейство. Баща му е бил министър на външните работи, а брат на дядо му - премиер. Но най-силно влияние върху политическото му развитие изглежда е оказал дядо му - покойният премиер Нобосуке Киши.

Киши е министър в японското правителство по време на Втората световна война. След това лежи в затвора, но така и не е осъден като военнопрестъпник. Киши е премиер от 1957 г. до 1960 г., когато подава оставка заради обществени вълнения, предизвикани от предоговаряне на споразумението за сигурност между Япония и САЩ. Той освен това неуспешно се опитва да внесе промени в японската конституция от 1947 г., за да може Япония да води по-самостоятелна дипломация. Тези въпроси станаха централни и в програмата на Абе. Той увеличи разходите за отбрана и потърси подкрепа от други държави, за да се противопостави на все по-настъпателното поведение на Китай. Абе прокара закони , които позволиха на Япония да упражнява правото на "колективна самоотбрана" и по този начин да оказва военна помощ на своите съюзници. Внасянето на промени в конституцията остана една от основните му цели, която беше доста оспорвана, тъй като множество японци смятат, че именно на нея се дължи следвоенният мир в Япония.

Абе беше избран за председател на Либерално-демократическата партия за трети пореден мандат през 2018 г., след като партията промени правилата си, за да направи това възможно. А преди пандемията от коронавируса някои нейни членове обмисляха да предложат нова промяна, която да позволи на Абе да се кандидатира за четвърти мандат.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини