От х:

Днес в x:

Изобретенията, без които светът днес нямаше да е същият

Представяме ви 10-те най-значителни човешки изобретения, които промениха коренно облика на света

1. Писмеността. Човечеството открай време търси начин да предава информация - с помощта на поставени по определен начин клонки, стрели, дим и т.н. Пробивът настъпва с появата на първите форми на писменост преди около 4000 г. пр. н.е.

2. Книгопечатането. То е изобретено от Йохан Гутенберг през XV. Първата книга е отпечатана в Германия - това, разбира се, е Библията. Изобретението на Гутенберг проправя пътя на Възраждането.

3. Циментът. Той направи истинска революция в строителството. Какво ли не са опитвали древните строители, за да увеличат здравината. Китайците са използвали лепкава оризова каша в разтвора, спояващ каменните блокове на Великата китайска стена. Едва през XIX строителите са се научили да приготвят цимент.

4. Микроскопът. Първият микроскоп с две лещи е изобретин от холандския оптик З. Янсен през 1590 г. Известният холандски изследовател натуралист Антони ван Левенхук прави собствен микроскоп и вижда първите микроорганизми.  е видял със собствено изготвен микроскоп средата на XVII век Известният холандски изследовател- натуралист Антони ван Левенхук. Легендата разказва, че след като Левенхук разгледал под микроскоп капка вода, започнал да пие само чай и вино.

5. Електричеството. Донеотдавна хората са спели по 10 часа в денонощието, но с появата на електричеството започнали да прекарват все по-малко време в постелите. Виновник за електрическата "революция" е Томас Алва Едисон, създал първата електрическа лампа.

6. Телефонът. Първият в света телефон е създал бостънският изобретател Александър Бел. На 10 март 1876 г. ученият позвънил в приемната станция на своя помощник, който ясно чул в слушалката: Мистър Уотсън, моля, елате тук, трябва да си поговорим. Бел побързал да патентова изобретението си и след няколко месеца телефонът вече се появил в хиляди домове.

7. Фотографията и киното. В началото на XIX Жозеф Ниепс пренесъл изглед от прозореца на своята работилница върху метална пластина с помощта на камера обскура. Луи-Жак Дагер усъвършенствал изобретението през 1837 г. Свой принос в изобретяването на киното е дал и неуморният изобретател Томас Едисон. През 1891 г. той създал кинетоскоп – апарат за демонстрация на фотографии с ефект на движение. Именно кинетоскопът вдъхновил братята Люмиер да създадат киното. Първият киносеанс е през декември 1895 г. в Париж на булеварда на Капуцините.

8. Радиото. Споровете кой е изобретил радиото продължават – дали руският изобретател Александър Попов или Гулиелмо Маркони. Първият радиоприемник е патентовал италианският радиотехник Маркони.

9. Телевизията. Телевизията се появи с усилията на много изобретатели. Един от първите е професорът от Петербургския технически университет Борис Розинг, провел през 1911 г. първата успешна демонстрация за предаване на изображение от разстояние върху стъклен екран чрез електронно-лъчева тръба.

10. Интернет. Световната мрежа е заплетена през 1989 г. от британеца Тимъти Джон Бърнърс-Ли. Създателят на първия уеб-сървър, уеб-браузър и уеб-сайт е можел да стане най-богатият човек в света, ако своевременно е патентовал изобретението си. В резултат светът се сдобива с мрежата, а създаделят й – с рицарско звание, орден на британската империя и технологична награда от 1 милион евро.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини