От х:

Днес в x:

70% от необслужваните кредити са на съкратени от строителни фирми

Заради икономическата криза в България частните съдебни изпълнители отчитат 20% спад на събираемостта на вземанията. Това съобщи председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. Причината е, че фирмите нямат налични средства, банковите им сметки са опразнени, а частните лица са сериозно обвързани с банкови кредити. 70% от необслужваните потребителски кредити са на работници, съкратени от строителни фирми. 

160 млн. лева са събрали частните съдебни изпълнители за първото полугодие на тази година, което е с 40 млн. лева по-малко от същия период на миналата година. Докато броят на делата нараства поради намалена възможност на фирми и граждани да плащат кредитите си, то поради липса на пари, намалява сериозно събираемостта им. 

В момента няма инвеститори и купувачи в България, поради което не се продават и ипотекираните имоти. Търгове се обявяват, но никой не купува. Личи и междуфирмената задлъжнялост в страната. От създаването на частното съдебно изпълнение досега, за 3 години и половина са приключени 65 700 дела и са събрани 910 млн. лева. Увеличава се броят на делата за неизплатени трудови възнаграждения на хора, съкратени от работа. Най-често банките успяват да съберат вземанията си - около 50-60% от тях. 

След приемането на етичния кодекс камарата започва проверка на всички кантори на частни съдебни изпълнители в страната и тези, които не спазват правилата, ще понесат отговорност, заяви Дичев. През 2010 г. предстои втора проверка на всички кантори, за да се види резултата от мерките. От стартирането на сайта с обявеното за публична продан движимо и недвижимо имущество, на него са публикувани 2050 обяви. Над 300 от тях са за продан на автомобили или движими вещи, всички останали са за имоти. 

От камарата отчитат увеличение на изпълнителните дела за неиздължени потребителски кредити. Много хора не знаят какво точно е поръчителството по кредита и все по-често са случаите, когато на хора, станали гаранти, се налага да плащат задълженията на кредитополучателя, отбеляза Дичев. Много често поръчители са държавни чиновници, защото банките така предпочитат, и така те влизат в черния списък на банките.

Източник: dariknews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини