От х:

Днес в x:

Кристалина Георгиева стана "Доктор хонорис кауза" на УНСС

На 3 февруари Академичният съвет на УНСС единодушно гласува предложението за присъждане на почетното звание, внесено от председателя на Общото събрание на УНСС и ръководител на катедра "Човешки ресурси и социална защита" проф. д-р Лалко Дулевски и ректора проф. д-р Димитър Димитров в качеството му на ръководител на катедра "Национална и регионална сигурност". Поради пандемичните ограничения тържествената церемония беше отложена с над една година. 

Почетното научно звание се присъжда заради заслугите на Кристалина Георгиева като международно признат лидер и визионер в развитието на световната икономика и стабилизиране на финансовите институции, на човешкия капитал и на социалните промени, насочени към подобряване живота на хора в различни части на света, за голямата практическа стойност на нейните академични и научни постижения в областта на икономиката, климатичните промени и устойчивото развитие в глобален мащаб, както и за приноса й за преодоляването на хуманитарни кризи и бедствия чрез превенция и бързи оперативни действия.

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров изтъкна, че Кристалина Георгиева е фигура от глобален мащаб и ръководител в три от най-влиятелните институции в света - Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд. 

Премиерът Кирил Петков и гуверньорът на БНБ Димитър Радев поздравиха Кристалина Георгиева с получаване на званието "Доктор хонорис кауза" на УНСС.

Пред мен има реч, която трябваше протоколно да прочета, но реших да споделя нещо лично, каза в своето приветствие Кирил Петков към Кристалина Георгиева.

"Първата ми среща с нея беше в Париж, току-що станал премиер", каза Петков. "Кристин Лагард, президент на ЕЦБ, в продължение на седем минути говореше с уважение и в подкрепа на Кристалина Георгиева. Когато Кристалина Георгиева след това говори от трибуната, всички мълчаха, защото нейните думи задаваха посоката на света. Бях толкова горд, че това е човек от Източна Европа и от България, пробил всички "стъклени тавани", разказа министър-председателят. След като ме поздрави като нов премиер на България, премиерът на Франция Еманюел Макрон дойде бързо да се запознаем, каза още Петков.

По думите му първият човек, който е имал знанията да преподава пазарна икономика в УНСС, е Кристалина Георгиева. Тя пише и първия учебник по микроикономика, изтъкна Кирил Петков. Когато говорим колко е малка или голяма България, това не опира да квадратни километри или брутен вътрешен продукт, а до хората. Когато имаме хора като Кристалина Георгиева, те създават бранда "България", ако имаме повече хора като Кристалина Георгиева, брандът "България" ще е в по-друга орбита", каза премиерът.

За поста, който заема, се изисква уникална комбинация от качества - не само на финансист, но и на политик и на дипломат, и Кристалина Георгиева ги притежава, каза в зала "Максима" на УНСС управителят на БНБ Димитър Радев. Признанието в нашите географски ширини се получава по-трудно, добави той. Ние оценяваме изключително високо твоите постижения и се гордеем с тях, каза Димитър Радев, като се обърна към Кристалина Георгиева. Тя притежава и качеството за социална чувствителност, и вижда тясна връзка на целите на МВФ и целите на социално справедливост. Тези цели не са само взаимозависими, но могат и да се допълват, посочи Радев. По думите му Кристалина Георгиева е начело на глобална институция, която управлява над един трилион долара и е важно да притежава тази социална чувствителност.

"Ранните академични интереси на Кристалина Георгиева бяха свързани с промените в климата и тогава в 80-те години малцина разглеждаха тази тема като "много секси", каза още Димитър Радев. Кристалина Георгиева има и неизчерпаема енергия. Знаем колко усилия са нужни да се занимаваш с глобалните стопански и финансови проблеми. Пожелавам ѝ да запази тази енергия и да продължи да ни прави горди, че сме българи с нейните забележителни постижения, посочи Радев.

Премиерът Кирил Петков и гуверньорът на БНБ говориха пред пред студенти и преподаватели в УНСС по време на церемонията, на която управляващият директор на Международния валутен фонд получи почетното звание на университета "Доктор хонорис кауза".

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Вс
    Все
    1 0
    10:53, 23 май 2022
    Все предатели на България !

Още новини

Последни новини