Твърдата пшеница е с гарантиран пазар в Италия |
Изключително скъпата твърда пшеница, започнаха да засяват в земите си гарвановци от „Клас 95“. Така наречената „чинца“ характерна с червеникавия си цвят, е един от най-скъпите сортове. Килото струва 1 лв и 18 стотинки, близо 3 пъти повече от обичайно използваните сортове по нашите земи. От фирмата поемат риска да засеят 1000 от своите 6000 пшенични декара с новия сорт разчитайки на сигурен пазар в Италия. Там тон „чинца“ се търгува минимум 200 евро на тон. Това е три пъти повече в сравнение с изкупните цени на хлебното жито в България, направи сметката един от главните акционери във фирмата Тенчо Тенев.
Според него пазарът е осигурен, а цените са гарантирани. Рискът идва от по-голямата „капризност“ на сорта. Той се поддава много повече на болести, от които най-опасна е така наречената „ръжда“. Необходими са и идеални климатични условия. „При изкупни цени за нормалната пшеница от 15-20 стотинки на килограм, си струва да поемем риска, защото иначе фалитът чука на врата ни“ коментира Тенев. В хасковски регион твърдата пшеница се отглежда само около харманлийското село Иваново. Прогнозните добиви са около 300-350 кг от декар.
Високата цена "позлатява" засетите декари, но земеделците се надяват на добра възвръщаемост |
От брашното на твърдата пшеница се изготвят макарони, юфка и други тестени изделия, при които е важен показателят „стъкловидност“. Твърдата пшеница се счита и за универсален подобрител на хлебното брашно. Според стандартите в суровината за хляб 15 % от брашното трябва да е от твърда пшеница. Земеделците обаче не я сеят заради високата й цена.
Георги Христов