От х:

Днес в x:

Четирима руски губернатори подадоха оставки в един ден

Губернаторите на Томска, Кировска и Саратовска област, както и ръководителят на Марийска област подадоха оставка. Това са първите оставки през пролетта на 2022 г. Друг губернатор обяви, че няма да се кандидатира за нов мандат през септември.

Тази година вътрешната политика беше засенчена от войната, започната от руския президент срещу Украйна. Медиите съобщават, че губернаторските избори може да бъдат отменени или преустановени заради войната и санкциите. Досега това не се е случило.

До деня на изборите остават четири месеца, съобщава BBC.

Томска област

"На 20 януари навърших 65 г. Въпреки че всички мъже са момчета по душа, аз все още съм един от най-зрелите губернатори в страната. И, разбира се, трябва да дам път на младите", обяви губернаторът на Томска област Сергей Жвачкин.

Жвачкин е губернатор от 17 март 2012 г. Преди това е работил в структурите на "Газпром".

Той заяви, че 69-годишният президент Владимир Путин "подкрепя неговата позиция". 

През изминалите години Путин редовно приемаше оставките на губернаторите, дори и да ги отричаха в навечерието на уволнението. Обикновено имаше есенни и пролетни вълни от оставки. Тази пролет нямаше. До днес.

Област Киров

След Жвачкин оттеглянето си обяви и Игор Василев, ръководител на Кировска област. Той е на 60 г.

През юли 2016 г. Путин го назначава за временно изпълняващ длъжността губернатор. На изборите през следващата година е избран на поста. Василиев наследява Никита Белих, който е арестуван по дело за корупция.

В своя канал Telegram той пише, че подава оставка "поради наближаващия край на мандата си" и че ще "продължи да работи на федерално ниво". Преди това Василиев е бил ръководител на Rosreestr. Подобно на Жвачкин, той съобщава, че Путин е подкрепил решението му.

Саратовска област и Марий Ел

Валерий Радаев, ръководител на Саратовска област, беше третият, който обяви оставката си. Той е с една година по-възрастен от губернатора на Киров и е начело на региона през последните 10 г. - от пролетта на 2012 г.

Радаев не обясни мотивите си, като само заяви чрез пресслужбата си, че във връзка с предстоящата предизборна кампания няма да се кандидатира и "ще се концентрира върху друга работа".

Четвъртият по ред е Александър Евстифеев, 63 г., ръководител на Република Марий Ел. Той също обяви, че е решил да напусне поста на лидер на републиката, който заемаше от септември 2017 г. За причините за преждевременната си оставка той каза още по-малко от останалите - поради изтичане на мандата му, въпреки че той изтича едва през септември.

"Нулирането" все още не е факт

Също във вторник 50-годишният Николай Любимов, губернатор на Рязанска област, направи изявление. Той не подава оставка, но заяви, че няма да се кандидатира за нов мандат.

Мандатът и на тримата губернатори трябваше да изтече през септември, когато в Русия се провеждат избори на различни нива, включително губернаторски, в един ден. През септември миналата година в Държавната дума беше внесен законопроект за регионалното управление, който, наред с другото, позволява губернаторите да бъдат избирани за повече от два последователни мандата. Досега законопроектът е минал само на първо четене.

Експертите посочват, че инициативата ще позволи на губернаторите да "анулират" мандатите си след Путин, на когото беше позволено да остане на президентския пост и след 2024 г., благодарение на конституционна поправка, приета по негова инициатива.

Законопроектът ще позволи на кмета на Москва Сергей Собянин и на губернатора на Московска област Андрей Воробьов, чиито мандати изтичат през 2023 г., да се кандидатират за трети път. Експертите посочват още двама лидери, на които измененията ще позволят да запазят постовете си - ръководителят на Чечения Рамзан Кадиров и президентът на Татарстан Рустам Минниханов. Силите за сигурност на Кадиров участват във войната срещу Украйна.

Източник: offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини