Енергийните помощи за бизнеса ще продължат през май. Това заяви на брифинг вчера в Министерския съвет премиерът Кирил Петков, който заедно с други членове на кабинета се срещна с представители на работодателските организации по темата за цените на природния газ и тока, както и налагащите се в отговор мерки.
Българското правителство работи много силно, за да можем да имаме ясни доставки на газ на цени, които да не са различни от тези, които биха дошли през алтернативата „Газпром“. От друга страна оценяваме рисковете, които войната може да донесе на България, на Европа и даже на света. Обсъдихме различни варианти, така че да сме готови и да има предвидимост за българския бизнес и работниците в него, заяви още министър-председателят.
Петков изрази надежда страната ни да не бъде лошо изненадана с предстоящите ценови нива на газа. Надяваме се да няма повишение, но тези неща тепърва се договарят. Само няколко дни са отминали, откакто се случи новата ситуация, каза той за спрените доставки от страна на руската „Газпром“.
Премиерът още веднъж увери, че газоподаването към потребителите не е спряло или намалило.
От бизнеса настояват компенсациите за ток да продължат до нормализиране на цените.
„Бяхме тук, за да настояваме да направим необходимото по отношение на енергийните цени, да намалим темповете на растеж на цените, да запазим работните места. Предложихме го на Петков, Нинова и Василев. Настояваме компенсациите за електрическата енергия да продължат, докато това е необходимо“, заяви Добри Митрев, председател на УС на Българска стопанска камара.
Предложено е долният праг за подпомагане да бъде енергийният микс от КЕВР и да няма таван. Настоява се за природен газ да не се заплащат повече от формулата с "Газпром експорт".
„Днес не получихме твърд отговор на поставените от нас въпроси. Очакваме следващата седмица в разговори с енергийния министър да видим докъде можем да стигнем", каза още Добри Митрев.
Не се провидя много оптимизъм в тези дълги разговори. Това налага да търсим решение на въпросите докато те са още малки, каза председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Преди срещата работодателите бяха заплашили с национален протест с искане за оставка на правителството.
Те настояват компенсацията да е не само за май, а до успокояване на цените на електроенергията, иска бизнесът. Паралелно с това работодателите искат държавата незабавно да намери механизъм за сключване на дългосрочни договори.
Компенсациите за всички небитови потребители на ток, които са над 633 000, месечно, ще струват около 200 млн. лева при сегашните цени на електроенергията и се предлага това да стане за сметка на свърхпечалбите в енергетиката. Митрев цитира данни от последния отчет на АЕЦ "Козлодуй", като печалбата на дружеството за първите три месеца на година е близо 1 милиард лева. И това е само за АЕЦ "Козлодуй", не говорим за останалите производители на електрическа енергия, които печелят страшно много, коментира Добри Митрев.