От х:

Днес в x:

"Газпромбанк" е отказала плащане в евро от Германия и Австрия

Руската банка "Газпромбанк" е отказала да приеме плащания в евро от Германия и Австрия за газови доставки през април и май, съобщи "Шпигел" петък.

Става дума за плащания на германската фирма "Gazprom Marketing & Trading" - бивша дъщерна фирма на концерна, но оперираща вече самостоятелно.

Министерството на икономиката потвърди новината.

От италианската компания "Ени" обявиха, че не са откривали сметка в рубли заплащане на руския газ и ще продължи да плаща в евро съгласно договора си, обяви финансовият директор на енергийния гигант Франческо Гатеи.

След като преди ден германската "Унипер" обяви, че ще плаща в рубли на "Газпром", имаше информации, че същото се готвят да направят и "Ени" и австрийската ОМВ.

От ОМВ отрекоха да са откривали сметка в рубли.

"Продължаваме да анализираме ситуацията, в тясна координация сме с европейските и италианските власти . Ще плащаме в съответствие с услоивята на договорите и международните санкции, ще спазваме всички тез иправила. Валутата по договора е евро. Не сме откривали сметка в рубли", заяви Гатеи.

Той обаче уточни, че априлските газови доставки от Русия са дължими за плащане през май.

България и Полша отказаха да се съобразят с искането на "Газпром" да плащат на два етапа – в долари, които да се конвертират в рубли и с тях да с езахравна втора сметкав "Газпром". И на двете държави бяха спрени доставките в сряда

Европейската комисия ще даде на страните от ЕС допълнителни насоки дали могат да продължат да плащат за руския газ, без да нарушават санкциите на блока, съобщи в петък високопоставен представител на институцията, цитиран от Ройтерс.

Спрените доставки за България и Полша засилват опасенията, че други страни също може да ги последват. Държавите в ЕС са разделени по въпроса дали санкциите ще бъдат нарушени, ако изпълнят условието на Москва и платят в рубли, припомня агенцията.

Според механизма, предложен от Русия, купувачите са задължени да внасят евро или долари по сметка в "Газпромбанк", която трябва да ги конвертира в рубли.

Миналата седмица ЕК заяви, че тази схема може да наруши санкциите на Брюксел. Тя обаче уточни, че членките на блока могат да изпълнят трансакциите в съответствие със санкциите, ако обявят плащането за завършено, веднага след като са платили в евро и преди то да бъде конвертирано в рубли.

Високопоставеният източник, пожелал анонимност, посочи, че първоначалните насоки няма да бъдат променени по същество, но не потвърди кога ще бъдат оповестени допълнителни детайли.

Засега страните не са съгласни с препоръките на ЕК. На среща на посланиците от ЕС в сряда България и Полша са заявили, че те са объркващи, а някои страни като Дания, Финландия, Гърция, Словакия и Испания са казали, че е необходима по-голяма яснота, според други източници, цитирани от Ройтерс.

Има опасност въпросът да подкопае единния фронт срещу Москва, тъй като държавите вече имат различен подход, отбелязва агенцията. Енергийните министри на ЕС ще проведат в понеделник (2 май) извънредна среща, за да обсъдят отговора на руското искане.

България и Полша са се придържали към първоначалните си договори за плащане на газа, преди Русия да им спре доставките, допълва Ройтерс. Други страни, сред които Унгария, обявиха, че планират да плащат за руския газ в евро през "Газпромбанк", която ще ги конвертира в рубли.

Дори само фактът на откриване на банкова сметка в рубли в руската "Газпромбанк" може да е нарушение на санкциите на ЕС срещу Русия, заяви преди ден представител на Брюксел. ЕК засега няма индикации някоя европейска газова компания да е сторила това, уточни той.

По думите му "на пръв поглед" откриването на банкова сметка в рубли от вносители на газ изглежда е нарушение на санкциите.

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини