През днешния ден в социалната мрежа фейсбук в няколко димитровградски групи се разпространява снимка с неясен източник, на която се показва превишаване на допустимите норми на SO₂ и се задава въпроса: "След като ТЕЦ-а не работи, от къде е този серен диоксид?".
Припомняме, че ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград, който се смята за основния източник на SO₂ в района, бе запечатан от РИОСВ - Хасково за неизпълнение на множество издадени преписания на 21 април 2022г.
Самата публикувана снимка показва странни данни в графиката за нивото на SO₂, от 0 µg/m3 за 23 поредни часа, графиката скача на близо 800 µg/m3, при максимално допустими 350 µg/m3 (но за час). В горен ляв ъгъл виждаме, че това са измервания от "Станция Димитровград", но къде е тази станция, чия собственост е, кой има достъп до нея, кой борави с данните, къде се правят тези измервания, кой контролира надеждността на тези графични данни, няма яснота и можем само да гадаем. В горната дясна част на снимката пише, че данните се осредняват на 1/2 часа, но явно се показват за 1 час и дали биха били такива, ако се осреднят, отново можем само да гадаем, защото публикуващите я хора в социалните мрежи не дават никаква информация на въпросите до тук. Другият надпис, който не разбираме е че ПДК (пределно допустимите количества) са 40 µg/m3, а не 350 µg/m3, както е заложено от държавните институции.
Много е важно да се каже, че тази снимка на графика, показваща замърсяване, е публикувана в момент, в който единствената сертифицирана станция в района - АИС Раковски-Димитровград, не отчита нива на серен диоксид, поради техническа неизправност в апарата за серен диоксид Horiba APSA-370 (което е обявено от РИОСВ - Хасково и ИАОС).
По информация от сайта на РИОСВ - Хасково, АИС “Раковски“ в гр. Димитровград е изключена от системата за предаване на данни в реално време от 12.00 часа на 26.04.2022 г. След отстраняване на проблемите и извършено калибриране и тестване по отделните технически характеристики на апарата, той е приведен в работещо състояние и отново е свързан в системата за реално предаване на данни днес, в 13.00 часа, когато е потвърдено, че отчита верни стойности, часове след показаното регистрирано превишение. * съобщението от сайта на РИОСВ-Хасково е публикувано най-отдолу в материала.
Данните от АИС “Раковски“ - гр. Димитровград
Забелязваме изключителната активност на потребителите във фейсбук, които от седмица насам (след принудително спиране на топлоцентралата) усърдно се стремят да моделират общественото мнение в посока, че ТЕЦ-а не работи, но продължава да има проблем с качеството на въздуха в Димитровград, но пък не дават достоверни доказателства, за да подкрепят тази си позиция. В тази посока бяха пускани и постове за регистрирано превишение на ФПЧ10 за час и то 10 пъти над максималната средночасова стойност (в деня когато след слаб дъжд колите в Димитровград бяха посипани от сахарски пясък, който е и най-вероятния източник на ФПЧ) и тези данни бяха от легитимната станция на ИАОС в Димитровград, които смятаме за достоверни. Но с твърдението, че щом са превишени допустимите норми за замърсяването с ФПЧ10, докато ТЕЦ-а не работи, то той е оневинен, не можем да се съгласим, защото до днешна дата нямаме информация някога централата да е била набеждавана за източник на фини прахови частици, но е била обвинявана за замърсяване с едри прахови частици (посипване с пепел и прах), които не се отчитат от измервателните уреди.
Статията на единия от сайтовете:
Ако оставим на страна непотвърдената от никой информация, под формата на снимка на монитор с графика, то странно става, че и определени информационни сайтове днес публикуваха новини със шокиращи заглавия "Измервателната станция на Димитровград заработи и показа стряскащи завишения на серен диоксид, докато ТЕЦ „Марица 3“ е спрян" и "Димитровград отново обгазен". И в двата сайта, в които открихме новина за регистрирано замърсяване в Димитровград, статиите имат сходен текст и твърдения и задават сходни въпроси „Кой замърсява Димитровград?“ и "Кой обгазява града днес?, питат от Централата". Дали източникът на информацията е един или журналистите и в двете медии се питат едно и също, можем само да гадаем! Двете медии се позовават на това, че държавната АИС „Раковски“ , както и двете разположени от Община Димитровград и закупени от ТЕЦ „Марица 3“ несертифицирани станции са регистрирали завишения, според едната медия "2 пъти над утвърдените норми" а според другата "СТОЙНОСТИ 300% НАД ПОЗВОЛЕНИТЕ". Нито една от измервателните станции не е регистрирала завишения на серен диоксид, дори напротив, според станциите те са от 0 до 6 µg/m3, въпреки твърденията в статиите.
Показанията от несертифицираната станция в двора на ОУ "Алеко Константинов"
Показанията от несертифицираната станция в центъра на Димитровград
Само че, след като прегледахме данните от 2 несертифицирани станции и сертифицираната такава (подкрепени с екранни снимки на показанията), там няма подобни завишения и явно публикуваната информация е невярна. Частните станции за последните 24 часа показват ниво на серен диоксид от 0 µg/m3 за всеки час, като такива са показанията и за 10:00 часа днес, за когато се твърди (от снимката във фейсбук) за огромното превишаване на пределните норми на серен диоксид от стойности близки до 800 µg/m3 (незнаем за какъв отрязък от време). За съжаление, показанията на АИС „Раковски“ не могат да опровергаят превишаването на стойностите със серен диоксид към 10:00 часа днес, защото апаратурата не е отчитала поради повреда, но след пускането и в експлоатация към 13:00 часа днес, станцията дава стойности от максимум 6 µg/m3 за час. Трябва да споменем и че нито един от двата сайта не е посочил стойности на SO₂ и за колко часа е било това замърсяване, което според едните е 2 пъти над нормите, а според другите 300%. Не желаем да предполагаме, че тези материали са били спуснати от заинтересовани лица за публикуване, защото в нито един от двата текста не пише, че е платена публикация. В едната статия все пак има снимков материал на вид месенджър, в които има съобщение с текст: Previshenie na 300% na PDK (737.168ug/m3) za SO2 v Dimitrovgrad na 29.04.2022 v 10:0.
Статията на единия от сайтовете:
Имам само една теория, която би оневинила и постващите диаграми в социалните мрежи, и сайтовете, че са се опитали да представят неверни данни с користна или безкористна цел за манипулиране на общественното мнение и тя е че, екипът по поддръжка на АИС "Раковски" Димитровград е започнал подмяната на дефектиралия измервателен уред сутринта и първите данни от него са били гореспоменатите (които и не са публикувани в националната система), но те са неверни, защото уреда е калибриран и настроен към 13:00 часа (данните преди това не са реални). Техническия екип е приключил с работата по уреда след тестове и калибриране и той е смятан за надежден след тези процедури, а именно към 13:00 часа днес на 29.04.2022г., когато е започнал и да отчита с верни параметри в Националната система за информиране на населението за качеството на атмосферния въздух.
В тази ситуация снимката на екрана е вероятно направена на монитор в ТЕЦ „Марица 3“, защото по наша информация те имат директна връзка с данните от станцията, които се опресняват в по-къс интервал от време и те са разпространили данните, преди да бъде калибриран уреда, поради което на тази графика има високи стойности на SO₂. Вероятно снимката на монитора с данни е разпространена от служители на централата и информацията е била дадена на съответните медии, които са я публикували за достоверна, без да потърсят официално потвърждение от отговорните институции, но явно никой не е погледнал и данните от частните измервателни станции в Димитровград, въпреки че са ги посочили като източник на информацията за замърсяването.
Къде е истината, на какво да вярвате по темата, може да решите само Вие. Кой има интерес и изгода да създава смут и да манипулира вашето мнение (топлоцентралата, медиите или ИАОС), преценявате Вие. Ние ви предоставяме директните линкове към показанията от станциите, а дали ще ги отворите, за да проверите какво е качеството на атмосферния въздух в Димитровград, пак си решавате само Вие.
- За да видите данните от единствената сертифицирана станция за измерване качеството на атмсферния въздух от Националната система за информиране на населението за качеството на атмосферния въздух - АИС "Раковски" - Димитровград
- Общинската станция в центъра на града на площад "Поезия"
- Общинската станция в двора на ОУ "Алеко Константинов"
* АИС „Раковски“ отново измерва серен диоксид в реално време след спешен ремонт
Дата на публикуване: 29.04.2022
Последна актуализация: 29.04.2022
Поради настъпила техническа неизправност в апарата за серен диоксид Horiba APSA-370 (индикирал е аларма - FLOW 1) в Автоматичната измервателна станция (АИС) „Раковски“ в гр. Димитровград същият е изключен от системата за предаване на данни в реално време от 12.00 часа на 26.04.2022 г. Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) незабавно е уведомила сервизната фирма, с която е сключен договор за поддържане на апаратурата в технически изправно състояние. Независимо от бързата реакция, направената обстойна проверка и положените усилия на сервизните инженери на място, в т.ч. смяна на консумативи и процедури по настройки, не е било възможно апаратът да бъде приведен в нормален режим на работа. Поради тази причина ИАОС е предоставила на сервизния инженер резервен апарат.
След извършено тестване по отделните технически характеристика на апарата, той е приведен в работещо състояние и отново е свързан в системата за реално предаване на данни в 13.00 часа на 29.04.2022 г.
Имайки предвид значимостта на проблемите, свързани с качеството на атмосферния въздух на територията на гр. Димитровград, през 2022 г. мобилна автоматична станция (МАС) на ИАОС извършва индикативни измервания на територията на града по следните показатели: ФПЧ10, серен диоксид, азотни оксиди (азотен оксид и азотен диоксид), въглероден оксид, озон и метеорологични параметри (посока и скорост на вятъра, температура на въздуха, относителна влажност, атмосферно налягане и слънчева радиация). Измерванията са включени в утвърдения през 2022 г. график за изследване на качеството на атмосферния въздух и ще бъдат проведени в продължение на 52 денонощия в изпълнение на изискванията на Наредба №12/2010г. за норми за серен диоксид, азотен оксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух и, по-специално, раздел I от приложение №8 към чл.13, т.2 и чл.22, ал.2 от нея. По този начин ще бъде изпълнено изискването за качество на данните за индикативните измервания, а именно: минимален времеви обхват от 14% в рамките на една календарна година, т.е. 8 седмици, равномерно разпределени през годината.
Постове от деня в социалната мрежа фейсбук:
Христо Христозов
00
11
Тити
22
Като искате да сте журналисти, защо не бъдете такива?
Искам да влезете "Справка за станция "АИС Гълъбово" на този адрес:
http://www.eea.government.bg/kav/reports/air/qReport/36/01#param-data
за Начална дата избирате 26.04.2022 00:00
за Крайна дата избирате 27.04.2022 00:39
за Параметри слагате отметки пред [SO2] и [WD]
натискате бутона "Зареди"
същото направете и за дати 27 и 28 април.
Снимайте екрана и добавете снимките в статията, направете разсъждения как така Справка за станция "Димитровград - АИС Раковски" спря да мери по "технически причини" точно в момент благоприятен за пренос на SO2 от комплексите в "Марица изток" 3/три/ от които са в пъти по-големи от сочения тук за основен замърсител ТЕЦ "Марица 3".
Влизате "несертифицираните станции в двара на ОУ "Алеко Константинов" и центъра на Димитровград" тук:
https://senstate.com/map/
намирате на картата Димитровград,
натискате една от двете зелени точки,
избирате "ГАЗОВЕ" "SO2" "30 дни"
снимате екрана добавяте снимките в статията и разсъждавате защо има стойности на 27.04.2022 година 397,65 микрограма/м3 станцията в училището и 269,62 микрограма/м3 станцията в центъра!
Погледнах
И за данните, АИС гълабово за споменатите дати не показва никакви превишения! Единственото по забележително ниво от около 240 микрограма е на 27 за 1 час, но дори в Димитровград не бихме го споменали защото е далеч под максимално допустимата норма от 350. Опита ви за твърдение, че тогава от гълабово ще задуха към Димитровград и по пътя нама да се разсее а ще се концентрира още повече серния диоксид и тука ще бъдат достигнати някакви стойност от 8-900 микрограма и за това от София са се притеснили и са дошли да я изключат, това просто е смешно.
За отчитанията на тецаджииските измервателни станции и засеченото превишение от едната за 27, което е регистрирано през друга платформа аз нямам адекватно обяснение. Единственото е че имам съмнение за достоверността на тези данни от тези аматьорски станции.
И кавото и теории да развивате фактите са, че след като заработи теца, Започна и замърсяването със серен диоксид в Димитровград, всичко друго е бля бля
22
Вие автора на статията ли сте?
22
Не твърдя нищо, нито развивам теории следя графиките и данните от
"Система за информиране на населението
за качеството на атмосферния въздух"!
Хайде пак да "Погледнете" същите две станции за 09:00 часа /астрономическо време/ или 10:00 /лятно часово време/.
Според Вас в Гълъбово като SO2 е под 14 микрограма/м3 защо в Димитровград SO2 е 65 микрограма/м3 над 4,5 пъти повече?
Нали като задуха трябва да се разсейва, а не да се концентрира?
Между другото пише се "Гълъбово" главна буква и два пъти "ъ".
Разгледал
Димитровград
Тити
Тецаджия
Отговор на този от Теца
55
фен
Охо
незнайко