България връща за консултации посланика си в Москва, съобщи премиерът Кирил Петков, като изрази очакване за реципрочна стъпка от руската страна спрямо посланика на Русия в София.
Той заяви, че оценява реакцията на руския посланик в София Елеонора Митрофанова като недипломатическа, остра, груба. Ще извикаме нашия посланик от Русия за консултации обратно в България. Обикновено, когато едната държава извиква посланика си за консултации обратно, би трябвало другата страна да последва и да направи същото, добави той пред български журналисти в Брюксел, където пристигна за участие в заседанието на Европейския съвет.
Мисля, че няма български гражданин, който да се радва, че чужд дипломат обижда българите и българското правителство. Цялото правителство осъжда, независимо кой е този дипломат, да си позволява такива неща. Ние сме държава, която си държи на институциите, и подобно поведение е абсолютно недопустимо от когото и да било, допълни премиерът.
В отговор на въпрос дали не очаква вот на недоверие към правителството по този повод, Петков заяви, че е сигурен, че най-различни опозиционни групи "могат да се упражняват по темата". Мисля, че поводът няма да е точно този, може да е свързан с всички други събития, които се случиха миналата седмица, но съм сигурен, че нашата коалиция стои здраво. Посоката, в която вървим, както всички виждат, бързо или бавно, е правилната посока. България се променя, институциите работят и всички хора, които са се обогатявали с корупция, трябва в момента много да се страхуват от нас, защото, за тяхно съжаление, от миналата седмица сигналите започнаха да валят с възможни данни за предишни корупционни практики, много от тях свързани с еврофондове, допълни той.
Премиерът посочи, че няма разногласия в правителството по въпроса с Украйна.
По никакъв начин не се снишаваме. Правим всичко възможно да подкрепим Украйна, извън точно тази директна подкрепа (с военна помощ), заяви премиерът.
Той съобщи, че над 150 военнослужещи от Великобритания ще се присъединят към българската бойна група, а вече се водят разговори и с Италия.
По повод очакването за въвеждане на допълнителни санкции срещу Русия премиерът поясни, че мерките трябва да бъдат максимално асиметрични - да има голямо влияние върху руската държава, без да има голямо влияние върху страните, които ги налагат. Тук е въпрос да се измислят най-оптималните и работещи мерки, които да имат този асиметричен ефект. Не е хубаво щетата върху страните, които правят мерките, да е по-голяма, отколкото щетата върху руската държава, каза премиерът.
Той посочи, че общото купуване от ЕС на газ би следвало да намали цените. Това може би ще бъде по-силна мярка, отколкото каквото и да било друго. Това намалява инфлацията в Европа и България, и дава по-малко приходи на страните, които доставят газ, поясни премиерът.
Петков отчете, че утре Европейският съвет ще обсъди българското предложение за общо договаряне на европейските газови доставки. Ако успеем да свалим цената на енергоизточниците, това е най-добрият начин да свалим инфлацията, обобщи премиерът.