Поскъпване на тока за битовите абонати от 1 април със сигурност няма да има. От 1 юли обаче цената може да скочи с до 10%, като всичко зависи от развитието на военните действия в Украйна. Това се разбра от интервю на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров пред NOVA.
Той обясни, че в момента се работи по преизчисление на всички компоненти, които образуват крайната цена на електроенергията. Тодоров добави, че в България ситуацията е спокойна, тъй като страната произвежда почти целия ток, нужен за битовите и промишлените клиенти.
"Комисията има големи лостове, които да попречат на шоково повишаване на цените на тока. Сега трябва да подберем тези източници на енергия, които произвеждат на най-ниска себестойност - това са хидроцентралите, АЕЦ и топлоцентралите. Те произвеждат най-евтин ток", уточни той.
По думите му до края на месеца ще има нови правила, които да засилят регулацията на свободния пазар за електроенергия. Според него именно липсата на регулация е довела до огромни рискове, които се калкулират в сметките за ток на бизнеса. С новите правила трябва да се внесе спокойствие на пазара. Тодоров не уточни дали това означава и поевтиняване.
Той каза още, че природният газ може да поскъпне и с повече от предложените от "Булгаргаз" 3.5%. Тодоров не посочи до колко може достигне увеличението, като подчерта, че всичко зависи от случващото се в Украйна. Именно заради това се търсят алтернативи на доставките на газ, ако Русия реши да спре тези към България.
"Преди 1 година природният газ струваше 20 долара, а сега е между 400 и 600 долара. "Булгаргаз" има дългосрочни договори за доставка за огромни количества, но цените се индексират според международните борси и затова може да има някакво покачване. Ако войната приключи и паднат санкциите, и Русия започне да доставя природен газ, както миналата година, цената ще падне драстично", обясни Тодоров.
Като алтернатива на руския газ той посочи доставките от Азербайджан и хранилището в Чирен. Шефът на КЕВР обвини предходното ръководство на "Булгаргаз", че през октомври миналата година се е отказало от две трети от доставките на по-евтиния азерски газ, като е обявило, че не е нужно толкова количество. Според него в момента няма как да се възобнови подаването на по-големи количества на старите цени и заради това не се прибягва до такива действия.
"Преговорите в момента са как да бъдат осигурени повече количества газ, в случай че доставката от Русия прекъсне. При война въпросът не е каква е цената, а дали го има въобще. Този въпрос стои и за много бизнеси", допълни председателят на КЕВР.
Той изрази и лично мнение, че страната трябва да търси всички възможни начини да използва капацитета на тръбата от Турски поток, която правителството на Бойко Борисов построи за 3.5 млрд. лева, за да може да преминава руски газ в посока Сърбия и Унгария. Според него при спиране на доставките в условия на война може да се стигне до промени в договорите и тогава да се мисли как да се използва газопроводът.
0
Само