От х:

Днес в x:

Хиляди руснаци бягат от родината си след началото на войната срещу Украйна

Когато Кирил Шамиев чува да се говори за въвеждане на военно положение в Русия, решава, че е време да напусне страната. Седмица преди руската инвазия в Украйна, 29-годишният доктор на науките от Санкт Петербург започва да се тревожи, че може да бъде мобилизиран и ли просто да бъде хванат в капан в Русия, разказва "Москоу таймс" в репортаж за хилядите руски граждани, напускащи страната.

"Чух от някои приятели свързани с правителството, че ще има военно положение и границите ще бъдат затворени", казва Шамиев.

Докато билетите до Турция, Армения и страните от Персийския залив се разграбват бързо, на Шамиев му се налага да напусне Русия по дълъг маршрут: полет до уралския град Екатеринбург и от там до Бишкек – столицата на централноазиатската република Киргизстан.

"Тук е евтино и хората са приятелски настроени към руснаците", казва Шамиев, който след това успява да замине за страна от ЕС.

Хиляди руснаци, които са против войната срещу Украйна, напуснаха родината си, чийто власти бързо приеха драконовски закони срещу хората, които са против тази война, а репресиите срещу инакомислещите.

След като Европа затвори небето си за полети от Русия, повечето нови руски емигранти поеха към страни от бившето съветско пространство.

Сайтът "Медиазона", който сега е блокиран в Русия, съобщи, сътрудници на ФСБ разпитват усърдно на границата мъже на възраст за военна служба, като на някои от тях са проверени и текстовите съобщения в телефоните.

Сайтът "Глобал нюз" разказва историята на 32-годишния Владислав Слепишев, който е избягал в Ташкент, столицата на Узбекистан. Преди да напусне Русия, той е изчистил всякакви чатове и съобщения от телефона си.

Слепишев е противник на войната в Украйна, участва в антивоенни протести и има снимки и постове в социалните медии. Съгласно новия руски закон, той е заплашен от 15 години затвор за разпространението на "фалшиви" новини за войната.


Снимка: Vladislav Slepyshev

Възможностите за напускане на Русия обаче рязко намаляха, след като Европа затвори небето си за руски полети, а руските авиокомпании спряха международните полети, след като лизинговите компании започнаха да си вземат обратно самолетите.

Цената на еднопосочен полет до Дубай стигна 4000 долара, а до арменската столица Ереван – 1840 долара, видно от търсачката за полети SkyScanner, която междувременно съобщи, че спира операциите в Русия.

Правителството на Грузия заяви, че 25 000 руснаци са пристигнали в страната през последните дни и емигрантската вълна нараства.

В социалните мрежи някои наричат арменската столица Ереван "новия Константинопол", имайки предвид Истанбул по време на Османската империя, където много руснаци са емигрирали след Болшевишката революция през 1917 г.

Билетите до Бишкек – град, изграден в епохата на Съветския съюз и непознат за повечето руснаци – са далеч по-евтини, около 300 долара и самолетите са препълнени.

На летището в Бишкек могат да се видят сравнително заможни руски семейства от средната класа, пристигнали с деца в колички, както и младежи с бохемски вид, нарамили китари. Те казват, че изпитват облекчение от това, че са напуснали родината си, но също и тревога за бъдещия си живот на политически емигранти.

Запитани от репортер на "Москоу таймс" защо са избрали да дойдат тук, повечето отговарят, че Киргизстан е сравнително евтина държава, предимно рускоговоряща и с облекчена визова политика, позволяваща на руските граждани да останат неопределено време.

В едномилионния Бишкек напливът на руснаци е видим. Хотелите и ресторантите са пълни с тях.

26-годишният Иля Ярошенко, който се занимава с инвестиции в криптовалути и е пристигнал от Санкт Петербург през Москва, признава, че се е изплашил от слуховете за военно положение.

"Тази война очевидно е пълен позор", казва Ярошенко, който открито се противопоставя на Владимир Путин и известно време е бил в затвора заради участието му в протестите в защита на руския опозиционен политик Алексей Навални.

"Реших да напусна след като говорих с родителите си. Те казват, че Путин е прав и как това щяло да е само бърза операция за унищожаване на украинските фашисти. Това ме накара да разбера колко объркано е всичко", разказва той.

Докато потокът от руски граждани се извива на опашки пред гишетата на граничния контрол на летището, властите изглеждат озадачени от новопристигщите.

Запитана за целта на посещението, 20- годишна рускиня избухва в бурен смях, след което отговаря: "Туризъм...засега".

Киргизстан обаче не е напълно сигурна територия за противниците на руската война в Украйна.

Икономически силно зависимо от Русия, където живеят и работят около 1.6 млн. от киргизстанските граждани, правителството на страната прави всичко възможно да не дразни Москва, дори и след като местната валута претърпя силни загуби спрямо долара.

Традиционно най-демократичната страна в Централна Азия, преживяла три революции от 2005 г., досега, Киргизстан затвори две опозиционни медии заради начина, по който отразяват войната.

Според съобщение на Кремъл за телефонен разговор на Путин с киргизстанския президент на Садир Жапаров, Бишкек е подкрепил агресията на Москва срещу Киев. В отговор украинският президент Володимир Зеленски обяви на 1 март, че отзовава посланика си от Киргизстан.

Общественото мнение като цяло е про-руски настроено, но има и противници на войната. Откакто Украйна нападна Русия, киргизстански граждани се събират от протести пред руското посолство, независимо, че рискуват да бъдат арестувани.

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    ?
    ?
    0 0
    08:50, 9 мар 2022
    Украйна нападна Русия.......Вярно ли....Редактора....

Случаен виц

Последни новини