Китайският лунен роувър Yutu-2 направи още едно вълнуващо откритие на далечната страна на Луната. Камерата на му засне две малки сфери от полупрозрачно стъкло върху прашната повърхност на земния спътник.
Yutu-2 все още не е успял да получи данни за състава на сферите, но в бъдеще тази находка може да помогне да се разкрие историята на произхода на Луната, според агенция Синхуа.
Стъклото не е рядкост на Луната, твърдят експерти. Образува се, когато силикатният материал е изложен на висока температура. В миналото на Луната е имало вулканизъм, освен това често е била подложена на метеоритен "обстрел", така че е имало всички необходими условия за появата на стъкло.
Размерът на намерените сфери е от 15 до 25 милиметра в диаметър. Те са по-големи от повечето подобни обекти, открити на Луната или Земята. Най-големите "лунни сфери" обаче са открити по време на мисията Аполо 16. Диаметърът им е почти 40 милиметра.
🌖Chang'e-4 Yutu-2 lunar rover discovers translucent glass globules on far side of moon! Paper: https://t.co/2CU0vGfui7 pic.twitter.com/8Y15R7vWD9
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) February 20, 2022