Служителите на Регионалната библиотека в Хасково „Христо Смирненски“ и на Регионалния исторически музей подкрепят колегите си от страната в искането за увеличение с 50 % на парите им по разходен стандарт за субсидирана бройка, заложени в проекто-бюджета на държавата, който мина на първо четене в Народното събрание миналата седмица. Към момента заложеното повишаване в него за националните и регионалните музеи и галериите е едва 5% спрямо парите миналата година, а това за регионалните библиотеки е с 9.2%. Това са средства, които са не само за заплати, а в тях влизат всички суми, с които тези институции покриват работата си.
Освен „субсидираните единици“, в бюджета са заложени и по 36 хил.лв. ,който получават Регионалните библиотеки за ремонти през годината. Но сумата остава същата като през миналата година, а през 2022-ра строителните материали са поскъпнали с 40 %. Така че и тази сума не е вече актуална, казват от Регионалната библиотека в Хасково.
В един от телевизионни блокове тази сутрин председателят на Парламентарната комисия по бюджет Любомир Каримански, обяви, че в окончателната финансова рамка за 2022 година се предвиждат още 12 милиона лева за културните сектори, и изказа надежда, че с тази новина ще се сложи точка на протестите. Така увеличението ще е вместо с 5 с 25 %. Това обаче също се оказва неприемлив вариант от обявилите протеста, които продължават да настояват парите да са двойно повече в този бюджет, спрямо миналогодишния.
Засега работещите в културните институции са в символичен протест. Той минава под надслов "За повече пари в бюджета за музеи, галерии и библиотеки!".
Между 583 и 769 лв. взимат масово работещите в регионалните музеи, библиотеки и галериите, сочат синдикалните данни. Седната заплата в музеите и галериите е 832 лв., а в библиотеките е 760 лева.
Красимира Славова
Данъкоплатец
Данаковземец
Така е
Коцето
Баце
Промяната
Така е
Протест
Мхм
Кочур
Баце
Омръзна ми!
Наблюдател и читател
Вярно е
Верно
кожухарова
Да бе ба
Баце
321
Курти
Ема
солидарен
Пази боже!
1111
От Хасково съм
дойдат паричните средства. Някой от тези , които сега протестират , а и
други като тях , задават ли си въпроса, Какво направихме за това за което сме на тази работа,какъв е ефекта, колко деца или други направихме по- добри по- милеещи по- мотивирани да се трудят, въобще виждат ли те самите , ползата от своя труд - честно или само ей така да семе в играта?
Има едно убаво стихотворение от Иван Вазов ще предам само един стих
"Стресни се племе закъсняло
живееш ли мреш ли ,накъде вървиш
след теб потомство идва цяло
какво ще му остаиш?"
Браво !!!