7 от 11-те санкционирани с къщи за гости в Хасковска област си спечелиха делата в Административен съд – Хасково. Това съобщиха за Haskovo.net от Темида на запитване по Закона за достъп до обществена информация.
През 2019 г. по разпореждане на министъра на земеделието, храните и горите бяха проверени всички проекти, получили финансиране за изграждане на къщи за гости. В област Хасково бяха 11 къщи за гости, на които бе наложена 100% санкция и трябваше да връщат общо 3 610 702,41 лева. Тогава стана ясно, че най-честите нарушения при проектите за къщите за гости са свързани с неизпълнение на показателите на одобрения бизнес план. Публикацията може да видите тук.
Представителите на 11-те обекта са обжалвали санкциите пред Административния съд в Хасково. Въпросните къщи за гости се намират в няколко населени места в региона – Брястово, Царева поляна, Кралево, Мезек, Минерални бани, Свиленград и община Тополовград.
По 10 от образуваните дела има постановени съдебни актове и разглеждането им пред Административен съд – Хасково е приключило. Едно от делата е висящо, като по същото предстои произнасяне на съда.
Едно от приключилите пред Административния съд в Хасково дела е изпратено по подсъдност на Административен съд – Ямбол, по две от делата с решенията си съдът в Хасково е отхвърлил подадената жалба, а по останалите дела с решенията си съдът е отменил обжалваните санкции, тоест приключили са в полза на жалбоподателя.
В по-голямата част от съдебните решения, с които оспорените административни актове са били отменени, съответните състави на Административен съд – Хасково са приели, че не е бил спазен редът за издаването им. Магистратите са констатирали, че съответният акт е бил издаден по реда на Закона за подпомагане на земеделските производители – с акт за установяване на публично държавно вземане, вместо по правилата на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове – с решение за налагане на финансова корекция.
По казуси, идентични с разгледаните пред Административен съд – Хасково по мярка „Разнообразяване към земеделски дейности“ по „Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013 г., в периода 2020 – 2021 г. се утвърди практика на Върховния административен съд на Република България, съгласно която правилният ред за издаване на административен акт по цитираната мярка, с който лицето се лишава от отпуснатата му финансова помощ, е този по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това е и основната причина за отмяна на оспорените пред Административен съд – Хасково административни актове, от вида на разглежданите в настоящия случай.
По друга част от делата, приключили с решение за отмяна на оспорения акт, съдът е приел, че не са били налице нарушения на материалния закон от страна на ползвателите на финансовото подпомагане в хода на изпълнение на проектите им, както е възприел Държавен фонд „Земеделие“.
В решенията, с които жалбите са били отхвърлени, съдебните състави са приели, че от административния орган не са били допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон при издаване на оспорените административни актове.
Анета Кутелова
БАНСКИЯ НЕРЕЗ МЮМЮН ИСКАНДЕР
JHB
Каренин
Проверяващ
Лошо
Jack Bauer
Някой
...
Ivan
Железан
Къща за гости една конфликт на интереси с работните му места. Има ли правосъдие в Хасково или напротив? Я новата обласна и новия и замесник да са задействат.
Василев
44
България=
Без килифаревски измъквания