Британският премиер Борис Джонсън е подложен на нов натиск да подаде оставка след обвинения, че е подвел депутатите за партита по време на локдауна. Във вторник той отново се извини в парламента за допуснатите от него грешки, включително "Партигейт", но не отговори на лавината от призиви да се оттегли от поста. Бунтът в редиците на неговата Консервативна партия се разраства – един от депутатите му драматично премина от страната на лейбъристите, а политическият ветеран Дейвид Дейвис, бивш министър за Брекзит и досегашен верен съюзник на Джонсън, призова премиера "в името на Бога" да си подаде оставката.
"Подобно на много депутати от задните редици, аз прекарах седмици и месеци да защитавам премиера срещу често гневни избиратели. Но аз очаквам моите лидери да поемат отговорност за действията си. Вчера премиерът стори точно обратното. За Бога, напуснете поста си!", заяви Дейвис.
Преди да започне заседанието на парламента депутатът Крисчън Уейкфорд демонстративно напусна мястото в залата на Консервативната партия и се присъедини към Лейбъристката. В мотивите си той посочва, че е разочарован от "ръководството на премиера и позорното му поведение през последните седмици" и че не вижда в негово лице необходимия лидер на страната.
Лидерът на Лейбъристката партия Киър Стармър приветства този ход на Уейкфорд, но останалите верни на премиера консерватори го окачествиха като "ужасна грешка".
Британците са вбесени от разкритията, че по време на локдауните в Англия, на "Даунинг стрийт" 10 е имало редовно партита, докато на обикновените хора не се разрешаваше да се събират, предаде Ройтерс.
Премиерът вече на няколко пъти се извини заради партитата. Той каза, че за много от тези събирания дори не е знаел нищо. А на парти на 20 май 2020 г. той е присъствал, но заяви, че мислел, че става дума за работна среща.
За разлика от интервюто преди ден, в което Джонсън извинително обясняваше, че никой не му е казал, че събирането на "Даунинг стрийт" е било в нарушение на правилата, във вторник премиерът се държа доста агресивно при явяването си в Камарата на общините.
Той не отговори на нито един от въпросите на депутатите от опозицията, които го засипаха с искания за оставка. Някои директно го нарекоха "лъжец" и "шарлатан".
Агресивно защитаващият се Борис Джонсън даде да се разбере, че няма намерение да подава оставка и призова за изчакване на резултатите от вътрешното разследване за "Партигейт", водено от държавния служител Сю Грей.
Веднага след въпросите, Джонсън обяви в парламента облекчаване на ограниченията срещу Covid-19 от така наречения план Б. Някои от тях, като задължителното носене на маски и препоръката за работа от вкъщи, отпадат от от утре, други през следващата седмица, а самоизолацията – най-вероятно през март.
Отговаряйки на въпрос на депутат от Либералдемократическата партия, Джонсън каза, че вече се е извинил за "всички грешки, които са допуснати" и призова парламента да изчака доклада за разследването по този въпрос.
Няколко британски медии съобщиха, че над дузина депутати от консерваторите на Джонсън са изпратили писма за недоверие на неговото ръководство.
За да предизвикват оспорване на лидерството на Джонсън, обаче, е нужно 54 от 360-те депутати от Консервативната партия в парламента да напишат писма, в които да изразят недоверието си към него. Писмата се адресират до специална парламентарна комисия, която разглежда този въпрос. Сега 20 депутати, които спечелиха места в парламента на изборите през 2019 г. планират да пратят подобни писма до комисията, пише в. "Телеграф".
Анализ на в. "Таймс" пък показва, че 58 консервативни депутати са разкритикували досега Джонсън, но дали всички те ще пратят писма до специалната комисия, не става ясно. Писмата са поверителни и единствено председателят на тази комисия знае колко е точната им бройка.
Прессекретарят на "Даунинг стрийт" заяви, че Борис Джонсън е готов да се изправи срещи всеки вот на недоверие, поискан от неговите депутати, както и че е готов да се бори на следващите парламентарни избори.