Експерти от РИОСВ - Хасково взеха участие в 46-тото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България, организирано от Изпълнителна агенция по околна среда.
Преброяването, което се проведе в периода от 13 до 16 януари, е част от методиките за мониторинг на биологичното разнообразие в рамките на Национална система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие.
Целта му е да се засече числеността на зимуващите в България водолюби птици, да се установят и видовете от тях, част от Световния червен списък на застрашените пернати, а също е да се определят най-важните водоеми и територии за тях.
Събраната информация ще послужи за анализ на промените в околната среда.
В преброяването във всички големи водоеми в страната са участие над 100 доброволци и служители на изпълнителната агенция по околна среда и Регионалните екоинспекции, служители на национални и природни паркове, учени от БАН, членове на Съюза на ловците и риболовците, специалисти и доброволци от Българско дружество за защита на птиците и СНЦ „Зелени Балкани“, студенти и преподаватели от Биологически факултет на Софийския университет.
В същия период са преброени птиците в почти всички европейски страни и страните от Африка и Близкия Изток. В България са обхванати над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Задача на участниците е да отчетат броя, вида и разпространението на птиците. Резултатите ще дадат отговор на въпроса, повече или по-малко са птиците у нас през тази зима и какви са основните заплахи за тях.
На територията контролирана от РИОСВ - Хасково, под чиято шапка е и Кърджалийска област, са обхванатите водолюбиви птици край реките Арда и Марица, и язовирите Гарваново, Доситеево, Ивайловград, Изворово, Кърджали, Нановица, Орешец, Смирненци, Студен кладенец, Тракиец и Левка.
Данните се докладват ежегодно на международната организация Wetlands International. Мониторингът на зимуващите водолюбиви птици се провежда в глобален мащаб от 1967 г. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони. В България първите такива наблюдения се провеждат от 1976 г.
Киро жарта
Защо не
Броях
123
7/8
Мищо