От х:

Днес в x:

Зорница Русинова: ИСС ще работи за по-дигитална и по-социална България през 2022 година

Какво ще бъдат предизвикателствата в работата на Икономическия и социален съвет (ИСС) през 2022 година?

Темата коментира в „Нашият ден“ Зорница Русинова, председател на Съвета.

„През 2022 г. Икономическия съвет ще продължи да работи по трите основни теми, които си поставихме в началото на нашия мандат – нашата работа да има принос към това България да бъде по-дигитална, по-зелена и по-социална.

Някои от темите, които стартирахме през миналата година, ще продължат и през първата половина на тази.

Още в края на миналата година започна подготовката на едно становище, свързано с неравенствата на доходите в България. Надявам се да можем да го приемем още в рамките на първото заседания. Надяваме се също изводите и препоръките да бъдат от полза и на Народното събрание и на новото правителство.“

    20 години Икономически и социален съвет – ролята му днес


Справедлив преход

„Другата тема, по която със сигурност продължаваме да работим, очакваме да видим и след интензивна работа и с европейските консултанти и първите три плана, свързани с националните ни идеи за прилагане на Фонда за справедлив преход. Това е темата за преструктурирането на трите области – Стара Загора, Кюстендил и Перник, вследствие на затваряне на въглищни централи.“

ЕК през 2022 година

„Виждаме и една доста амбициозна програма от страна на ЕК през тази година. Знаете, че тази година стартира новаторският пакет „Подготвени за цел 55“, които беше представен през миналата година. Той обхваща голяма част от промяна на законодателството, свързано със „Зеления пакт“. Има доста сериозна програма, свързана с цифровизацията и икономиката. По част от тези досиета ние ще дадем своя принос.“

Фондът за справедлив преход

„Той въздейства върху трите области - – Стара Загора, Кюстендил и Перник. Ще даде възможност, ако хора са загубили работата си, да бъдат преквалифицирани, да се преструктурира икономиката. Но е важно да се гледат в пакет всички мерки, свързани с Плана за възстановяване към тези области и останалите програми.“

Френското председателство и директивата за минималната работна заплата

„Независимо, че в България не е довършен самият механизъм за договаряне. Знаете, че в рамките на бюджетната процедура винаги има консултации със социалните партньори. Тя е инструмент, който гарантира доходите на голяма част от хората в България, но и инструмент, който оказва натиск върху ръста на средните заплати. Ще видим какъв ще е ръстът на минималната работна заплата, тъй като все още не е официално публикувано предложението на Министерство на финансите за бюджетната процедура за 2022 година.

    Пламен Димитров: Най-вероятно ще има повече от едно увеличение на МРЗ годишно


Специално за България транспонирането на директивата ще може да сложи край на спора какво да бъде съотношението между средна и минимална работна заплата. Надяваме се след транспониране на тази директива в страната ни да има устойчив механизъм за предвидимост на това как ще расте МРЗ.“

 

Източник: БНР

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини