Този материал е четвърта част за проследяването на симптомите и резултатите за антитела на наш колега репортер, след като се ваксинира срещу SARS-CoV-2. Проследяваният от нас колега се сблъска с коронавируса 5 дни след поставянето на трета бустерна доза.
40-годишният мъж, чието състояние проследяваме от близо 1 година, след като на 25 февруари си постави първата доза ваксина, вече е с бустерна доза, поставена на 06 януари 2022 година. Времето между втората и третата бустерна доза е около 9 месеца и тя бе поставена, въпреки високите нива на антитела в последствие на втората доза от края на март месец 2021 година. Тест за антитела бе направен около 2 месеца преди поставянето на бустера и 7 месеца след поставянето на втората доза, а резултатите са 588 BAU, при изискване за зелен сертификат 150 BAU.
В този материал ще ви опишем какво се случва, след като член от семейството и домакинството е диагностициран с положителен антигенен тест за наличие на коронавирус. В случая заразенияt е съпругата на нашия колега и цялото семейство с едното им дете минават под карантина и се самоизолират в дома си в Димитровград. На същата дата влизат и новите мерки за периода на карантина - за заразени 10 дни, а за контактни - 7 дни. Трябва да се знае, че заразеният пациент има изградени голямо количество антитела (516 BAU) от предходно безсимптомно заразяване и не е ваксиниран, не е ваксинирано и 8-годишното дете.
След симптоми като мускулни болки, повишена телесна температура, болки в гърлото и кашлица, които се появяват в рамките на 12 часа, 39-годишната жена бива насочена от личния си лекар към Ковид-зоната в Димитровград (която се намира в мед. център Диамедикъл на ул. Любен Каравелов) за бърз антигенен тест*, който дава положителен резултат. На жената е предписано симптопматично лечение без нужда от рентгенова снимка на бял дроб по преценка на лекаря, който е извършил прегледа й. На втория ден от карантината, чрез известие до РЗИ, чрез така наречения Зелен коридор, последва преглед и още един тест за коронавирусна инфекция, но този път, по-надеждния PCR**.
PCR-теста дава отрицателен резултат за наличие на Ковид инфекция, но въпреки това карантината продължава.При заразената жена болестта протича сравнително леко, в ден първи са проявени описаните по-горе симптоми като повишена температура, отпадналост, кашлица и мускулни болки, като в следващите 4 дни постепенно оплакванията намаляват, като остава само кашлица, която я има и на 7-мия ден след началото на развитието на болестта.
Въпреки близкия контакт на лицата в семейството, детето не дава никакви симптоми на болест, а ваксинираният ни колега е 2 дни със леко запушен нос. В деня на диагностициране, мъжът дава отрицателен резултат с бърз антигенен тест, който повтаря в домашни условия след 3 дни, като резултатът е отново отрицателен и карантината му продължава без симптоматика, освен запушения нос.
В заключение можем да кажем, че ако приемем, че жената наистина е била носител на вируса, нейната имунна система вероятно благодарение на вече изградения имунитет (на база теста за антитела, който си е направила преди около месец преди заразяването), се е справила изключително бързо с вируса и не е позволила неговото развитие, за да се стигне до по-тежко протичане на болестта. В същото време при тези условия можем да приемем и че ваксинираният ни колега (отново на база изградения имунитет от ваксинацията) не е развил симптоми и се е справил много бързо с вируса. Без симптоми протича и карантината на детето, което на седмия ден след изтичането й дава отрицателен резултат на антигенния тест, направен в училище, преди да се срещне със съучениците си.
Но защо PCR теста бива отрицателен на следващия ден след положителния резултат от антигенния тест? Лаборанти дават обяснение за разминаването между резултатите на двата метода на тестване с това, че има значение в кое време от развитието на инфекцията се прави единия и другия тест.
*Бързите антигенни тестове установяват антиген - белтък в обвивката на вирусните частици, като пробата се взема от носоглътката, а при **PCR тестовете се определя рибонуклеиновата киселина на вируса. "Но и двата вида тест, за да бъдат достоверни - и PCR тестовете и бързите, трябва да се правят в последните 48 до 72 часа преди изява на клиничните симптоми, тоест, поне 7 дни след евентуален рисков контакт (при новия щам Омикрон, времето е съкратено поради по-бързото му развитие) и в първата седмица от изява на клинични симптоми“, обясни д-р Веселина Колева. А това трудно се постига, при условие, че хората се тестват главно след развитието на симптоми в повечето случаи в същия ден, което може да доведе до недостоверен резултат. "Ако сте болен с грип и се тествате за коронавирус, това няма да промени резултата, защото тестовете за коронавирус са достатъчно специфични и улавят само коронавирусния причинител", уточнява д-р Колева. Трябва да се има в предвид, че все пак и нито един от видовете тестове не гарантира 100% успеваемост, но варианта за фалшиво отрицателен резултат е много по-голям от евентуално фалшиво положителния.
дд
Богомил минков
Бай Дън
https://www.facebook.com/bobi123456/videos/580016296521366/
https://www.cdc.gov/csels/dls/locs/2021/07-21-2021-lab-alert-Changes_CDC_RT-PCR_SARS-CoV-2_Testing_1.html
Искам да пуликувате след това ОБЯСНЕНИЕТО Й!
Иначе тази Ви статия трябва да има ЛОГО: ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ!!!
БГВести
до БГ вести
Вие само на Виктор и Цветанка се доверявате.Най големите учени в историята на медицината. А на официалните европейски и американски статистики доверявате ли се? На нобелови лауреати? Доверявате ли се на човешката логика?
Бай Дън
Не не сте простени!
В телевизора също са клипчета, или от там струи цялата и непорочна истина?
Ами като не се доверявате проверете го Вие пред камерата си в студиото!
Христо
Христо - Бай Дън
Иванов
Христо Христозов
дд
Христо - до ДД
Оф
до ОФ