От х:

Днес в x:

По 1200 евро без работа: Германия експериментира с безусловен доход

Ще спрете ли да работите, ако можехте да получавате даром по 1200 евро на месец, с които да се издържате? А какво ще правите с парите и как те биха ви променили? На тези въпроси търси отговор един експеримент в Германия.

Доминик Шифер от Валдек, провинция Хесен, е един от получилите възможността в продължение на три години да взимат по 1200 евро месечно гарантиран базисен доход – 43 200 евро за целия период. Когато разбрал, че късметът е на негова страна, 25-годишният санитар не можел да повярва на очите и ушите си: повече от два милиона кандидати се състезавали за 122 места, осигуряващи на избраниците по 1200 евро месечно гарантиран доход – от юни 2021 до май 2024 година. 

„Първоначално изпаднах в еуфория и се хвалех навсякъде, че съм одобрен за проекта. След което започнах да мисля какво да правя с парите - малко много ми дойде наведнъж", казва Шифер.

Поразена от това, че също е попаднала сред избраните, е и 28-годишната служителка в колцентър Линда Тисен от Бад Херсфелд, провинция Хесен. И тя се зарадвала много на парите, паднали сякаш от небето - защото дават сигурност и свободата да започнеш нещо ново.

Какво цели експериментът?

Целта на учените е за трите години на експеримента да установят как получаваният базисен доход наистина се отразява на поведението и отношението на хората. Наред със 122-та получатели на редовните 1200 евро месечно, е сформирана и още една група от 1380 участници със сходни възраст, образование местоживеене, които обаче не получават пари даром.

На всеки 6 месеца участниците в двете групи трябва да попълват въпросници, а една малка част от тях, сред които Тисен и Шифер, имат правото да дават и интервюта, включително за избрани медии, следящи как се развива експериментът.

Далеч от клишетата и стереотипите

Един от инициаторите на проекта, Юрген Шуп от Германския институт за икономически изследвания, казва: „В началото участниците са по-доволни и по-склонни да поемат риск, но е естествено след определено време да свикнат". Според Шуп, „съществуват множество клишета и стереотипи, както и прекомерни очаквания спрямо основния доход. Очакваме с научно любопитство резултатите", добавя той.

Сред конкретните въпроси, които си задават учените, е например дали получателите на базисния доход ще напуснат работа или ще започнат да работят на намалено работно време. И ако е така, какво ще правят в свободните си часове?

Базисният доход осигурява свобода

Доминик Шифер е много благодарен на парите „отгоре": „Благодарение на тях успях да се преместя в отделно жилище с приятелката си". Той е категоричен, че безусловният доход носи свобода и позволява друго качество на живота. Допълнителните средства ще му позволят и да изплати заема, взет за покупката на нова кола, а и да отделя средства за пенсия.

Докато Доминик крои по-дългосрочни планове, Линда Шифер иска са преобърне живота си без забавяне - иска да работи в дърводелска работилница. Макар и трудно, е успяла да си намери стажантско място и напуска работата си в колцентъра. „Без базисния доход това щеше да е невъзможно - стажът не е безплатен." А ако мине успешно, би искала да започне и обучение. „Бих искала да намеря призванието си", казва Линда.

Източник: Дойче веле

Видеа по темата

Коментари в сайта (3)

  • 1
    Пф
    Пфууу
    6 0
    12:10, 29 дек 2021
    Да дойдат да го направят този експеримент тук, в България. Резултатите ще бъдат много по-впечатляващи и интересни.
    • Ба
      Бацо
      2 0
      05:26, 30 дек 2021
      Нищо безусловно няма да има. Следва премахване на физическите пари. Пълна и задължителна ваксинация и намаляване на населениети. Дигитален концлагер. Четете Клаус Шваб. Дори не го крие.
    • Ет
      Ето
      2 0
      05:38, 30 дек 2021
      Правителството на Обединеното кралство признава, че ваксините са увредили естествената имунна система на двойно ваксинираните. Правителството на Обединеното кралство призна, че след двойна ваксинация човек никога повече няма да може да придобие пълен естествен имунитет към варианти на Covid - или евентуално към друг вирус. Така че нека гледаме как "истинската" пандемия започва сега! В своя Доклад за наблюдение на ваксините срещу COVID-19 за седмица 42, здравният орган на Обединеното кралство признава на страница 23, че „нивата на N антитела изглежда са по-ниски при хора, които се заразяват след две дози ваксина“. По-нататък се казва, че този спад в антителата е основно постоянен. Какво означава това? Знаем, че ваксините не предотвратяват инфекцията или предаването на вируса (всъщност докладът показва на други места, че ваксинираните възрастни сега се заразяват много по-често от неваксинираните). Сега британците установяват, че ваксината засяга способността на организма да произвежда антитела не само срещу шиповия протеин, но и срещу други части на вируса след заразяване. По-специално, изглежда, че ваксинираните хора не произвеждат антитела срещу нуклеокапсидния протеин, обвивката на вируса, която е решаваща част от отговора при неваксинирани хора. В дългосрочен план ваксинираните са много по-податливи на възможни мутации в шиповия протеин, дори ако вече са били заразени и са били излекувани веднъж или няколко пъти. Неваксинираните хора, от друга страна, ще придобият постоянен, ако не и постоянен имунитет към всички щамове на предполагаемия вирус, след като естествено се заразят с него дори веднъж.

      Източник: https: //assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1027511/Vaccine-surveillance-report-week-42.pdf
Последни новини