Авторитетното британско списание "Икономист" коронова Италия за "Страна на годината" за 2021 г., съобщиха италиански медии.
Изданието подчертава, че италианското правителство се справя добре под управлението на премиера Марио Драги, който е компетентен и уважаван на международно равнище. Авторите от финансовото издание хвалят проведените от Драги реформи и лидерските му качества, но изразяват опасенията си, че ако той стане президент, може да бъде наследен от по-малко способен премиер.
В началото на 2022 г. Камарата на депутатите и Сенатът ще изберат следващия президент на Италия и Драги е потенциален кандидат за поста.
През 2021 г. представителите на различните политически партии в страната загърбиха различията си, за да подкрепят програмата за мащабни реформи, благодарение на което Италия е на път да получи полагащите й се средства в съответствие с плана на ЕС за възстановяване след пандемията, пише "Икономист". Според финансовото издание тази година Италия е променена.
Авторите подчертават и отличните резултати, постигнати от страната във ваксинационната кампания.
Около 47,7 милиона души или 88,37 на сто от населението на възраст 12 и повече години вече е получило поне една доза от ваксината, а около 46 милиона души или 85,17 на сто са завършили целия ваксинационен цикъл, се посочва в данните на правителството, публикувани вчера. Около 13 милиона души или 63,98 на сто са си поставили бустерна доза.
Очаква се броят на ваксинираните хора да нарасне допълнително, след като Италия започна и ваксинирането на деца на възраст от 6 до 11 години с препарата на Пфайзер/Бионтех (Pfizer/BionTech).
Процентът на ваксинираните в Италия е сред най-високите в Европа. След изпълнената с предизвикателства 2020 година италианската икономика се възстановява по-бързо в сравнение с Франция и Германия, отбелязва "Икономист".
Всяка година "Икономист" определя "Страна на годината". Изданието уточнява, че званието не се присъжда на най-голямата, най-богатата или най-щастливата страна, а на тази, която според журналистите е отчела най-голям напредък. Сред носителите на приза през минали години са Узбекистан (за отмяната на робството), Колумбия (за историческото примирие) и Тунис (за настъпването на демокрацията). /Галя Горнишка/