От х:

Днес в x:

Никулден е, извиха се опашки пред сергиите за риба на Неделен пазар в Димитровград

    На неделния пазар в Димитровград най-търсената стока през уикенда бе рибата. Посетителите на пазара с голямо желание и търпение се нареждаха на опашки, за да купят риба за Никулден, която е традиционното ястие за празника.

    Живият пресен шаран вървеше по 7.50 лева за килограм, сомът по 11 лева килограма, а най-евтина бе каракудата, която се търгуваше само по 2 лева килограма.

    Днес, на 6 декември празнуваме Никулден, като православната църква почита Свети Николай Мирликийски Чудотворец, покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите, на семейството и рода.

    На този ден празнуват Никола, Николай, Николина, Ненка, Нина, Нино. Освен моряците и рибарите, за свой празник го приемат банкерите и търговците.

    Никола Мирликийски е историческа личност. Роден е през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия (днес Турция). Източноправославната религиозна традиция го почита като покровител на мореплавателите. Според легендата по време на силна морска буря, светецът спасил с молитви моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб. Според друга светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта.

    Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата.

    Според народните поверия именно Свети Никола носи първия сняг. Той пада от дългата му бяла брада, а най-често бялата снежна зима пристига именно след 6 декември.

    По традиция на празника се събира цялото семейство на трапезата. Домакините трябва да помнят, че тя не се вдига през целия ден.

    Никулден е част от зимните обредни празници, които започват с деня на Свени Андрей и минават през почитта към Света Варвара и Свети Сава. “Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава”,  казва народът.

    Коледните елхи се украсяват на 6-ти декември, а на трапезата задължително трябва да има риба, чието тяло е покрито с люспи. Така шаранът се приема за задължителната риба на този празник.

    Костите от рибата не бива да се изхвърлят. Те се закопават в земята или се пускат в течаща вода, за да има благополучие в семейството и то да се увеличи. На много места на празничната трапеза присъства рибник (шаран, изпечен в тесто), както и обреден хляб, които се осветяват.

    Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла - за да носи пари през цялата година.

    Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини