От х:

Днес в x:

Засякоха вода в древна, далечна галактика от зората на Вселената

По всичко личи, че някои от ключовите съставки на живота са се появили почти веднага след зараждането на Вселената.

Нов анализ откри вода в двойка галактики от зората на времето – едва 780 млн. години след Големия взрив, когато Вселената е била едва на 5 процента от сегашната си възраст.

Това показва, че макар и тежките елементи да са се срещали относително рядко, молекулите са били образувани почти веднага.

Галактиките – поне такива, каквито ги виждаме, след като тяхната светлина е пропътувала 12,88 млрд. години, са в процес на сливане. Т.е. те са на път да се превърнат в една голяма галактика с име SPT0311-58. Двойката е сред най-старите галактики, известни във Вселената.

Смята се, че гравитационните смущения, предизвикани от техните взаимодействия, задействат вълна от звездна формация, която използва всичкия наличен молекулярен газ. Въпреки това е останало достатъчно количество газ, в което учените успяват да надникнат, да получат неговата спектрална сигнатура и да открият наличието на определени молекули.

С помощта на телескопа ALMA в Чили става ясно, че в по-голямата от двете галактики има вода и въглероден оксид в молекулярна форма.

„Кислородът и въглеродът в частност са елементи от първо поколение. В своята молекулярна форма водата и въглеродният оксид са ключови за живота – такъв, какъвто го познаваме“, казва астрономът Сревани Яругула от Илинойския университет.

Тъй като светлината от галактики в зората на Вселената изминава огромно разстояние, преди да ни достигне, тя е особено бледа. Ето защо различаването на детайли в тях е много по-трудно, отколкото в галактики, намиращи се в непосредствена до нас близост. Междузвездната среда в SPT0311-58 обаче е богата на прах, което може да помогне при засичането на вода.

Този прах абсорбира ултравиолетовата радиация от звездите и я излъчва наново под формата на далечна инфрачервена светлина (FIR), казват изследователите. Тази инфрачервена радиация възбужда водните молекули в междузвездната среда, което пък от своя страна генерира емисии, които могат да бъдат засечени с чувствителни телескопи като този в Чили.

Намирането на вода в толкова ранен етап от живота на Вселената може да помогне на учените да разберат повече за произхода и еволюцията на строителните блокове на живота.

Източник: obekti.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини