Срокът на сертификатите за преболедувалите COVID-19 се удължава, но остава проблемът пред хората, които са преминали през вируса, без да се изследват в лаборатория. От здравното министерство остават категорични, че тестът за антитела няма да се признава за издаване на зелен сертификат.
Голяма част от хората, които отказват ваксинация срещу COVID-19, са преболедувалите, сред тях, оказа се, има и лекари, посочва NOVA.
„След като сме имунизирани, защо да се ваксинираме. Пожар гаси ли се с бензин. С цялото си уважение към колегите, които излизат по телевизията и които не са прегледали един болен с коронавирусна инфекция. Анализират какви били антителата, че едните били срещу целия вирус, другите срещу поливинката - глупости. Да седнат да си прочетат буквара още от 80-та година”, каза началникът на клиниката по вътрешни болести в „Пирогов” доц. Петър Атанасов.
Ден първи от новите мерки: Засилен интерес към ваксинация, опашки пред обекти и недоволство
Вирусолозите обаче категорично защитават друга позиция.
„След 81-ва година науката е 40 години по-знаеща и това, което се знае е, че антителата, които се образуват в резултат на коронавирусната инфекция, избледняват бързо”, обясни доц. Любомира Николаева-Гломб.
Проф. Радка Аргирова също смята, че тестовете за антитела не са гарант за защита. „Може да са гаранция, че сте получили антигена и имате антитела, но дали те ще ви защитават не е ясно”, казва тя.
Подобно обяснение дава и д-р Аспарух Илиев от университета в Берн.
„Двама души с еднакво количество на антителата според теста, за съжаление,демонстрират голяма разлика в качеството на антителата за потискане на инфекцията. Въпреки че концентрацията е еднаква, в едното тяло антителата са по-качествени и действат по-ефективно, в другото тяло са по-слаби и действат по-неефективно”, обяснява той.
Все пак някои държави издават сертификати на нерегистрирани болни на база тестове за антитела, но само за вътрешно ползване. Такива са Швейцария и Австрия. Документите са валидни само 90 дни.
Междувременно и друга опасност дебне. След сертификатите България може да стигне и до локдаун. Предупреждението е на математици и на експерти от Здравното министерство. Причината - големият ръст на заразени, скокът на смъртността и катастрофално ниското ниво на ваксинации у нас. За трети пореден ден продължават опашките пред пунковете за имунизация, а на места някои ваксини се изчерпаха. От Здравната каса обявиха, че вече и личните лекари ще могат да изписват безплатни ковид-лекарства. А родители обжалват в съда решението да се учи онлайн в София и още няколко области.
Здравните власти имат срок, в който да овладеят четвъртата COVID вълна.
„Периодът който сме определили и чакаме резултат е между 10 и 14-дневен. Това ще ни ориентира дали се налагат други мерки или продължаването на тези”, заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов.
Експертите се готвят за всеки възможен сценарий. Затова и ще анализират ситуацията ежедневно. „Ако не дадат резултат ще предприемем още мерки, по-сериозни. Може да се наложи и преди тези дни да вземем други решения, ако нещата излязат извън контрол”, допълни д-р Златанов и подчерта, че се обмисля и вариантът за локдаун.
Локдаун прогнозират и математиците. Според националия план, разписан от здравното министерство затваряне ще има при над 9 хиляди хоспитализирани с COVID-19.
“Ако върви с този темп, броят на постъпващите в болница до 10-ина дни ще станат 9000. Дали след това ще последва локдаун е политическо решение”, твърди професор Николай Витанов.
За да се намали натискът към болниците, здравните власти решиха да облекчат COVID зоните. И рецепти с безплатни лекарства вече ще могат да изписват и личните лекари. „Имаше от тук и от там гласове на личните лекари, че те искат и това би помогнало на лечебния процес и ние анализирахме нещата и взехме това решение”, заяви зам.-здравният министър.
По думите на общопрактикуващи лекари обаче това ще доведе до смесване на потоците на здрави и болни пациенти точно в пика на вълната.
Венци
Венци
¶
Ти какъв си?
•
Бегай в САЩ !
или п о м а к