От х:

Днес в x:

Петролът с нови моногодишни ценови върхове след поскъпване на природния газ и на въглищата

Цените на петрола достигнаха в понеделник нови многогодишни върхове, подпомогнати от силното търсене и от високите цени на природния газ и въглищата, които карат потребителите, особено в Азия, да преминат към мазут и дизел за производство на електроенергия.

Фючърсите на петрола Брент с доставка през декември се повишиха по-рано през деня до 86,04 долара за барел - поредно най-високо ценово ниво от октомври 2018 г. насам, след което отстъпиха леко назад към 85,70 долара за барел, но все още с повишение от около 1% в рамите на днешната сесия на търговия. По този начин петролът Брент доближава ценовия връх от септември 2018 г. около 86,74 долара за барел и ако скоро той бъде преодолян, ще последват нови 7-годишни ценови пикове.

Фючърсите на американския лек суров петрол WTI с доставка през ноември пък нарастват с 1,5% към 83,60 долара за барел, като за кратко достигнаха нов 7-годишен връх около 83,73 долара за барел (най -високото им ниво от октомври 2014 г.).

И двата вида петролни фючърси се повишиха с около и над 3% през миналата седмица.

"Облекчаването на противоепидемичните ограничения по целия свят вероятно ще помогнат за възстановяването на разходите за гориво", посочват анализатори от банка ANZ, като добавят, че преминаването от природен газ към петрол само за производството на електроенергия може да увеличи търсенето с до 450 000 барела на ден през четвъртото тримесечие.

Ниските температури в северното полукълбо също така се очаква да влошат дефицита на петролни доставки, отбеляза от своя страна Едуард Мойя, старши анализатор в OANDA. "Дефицитът на петролния пазар изглежда ще се влоши, тъй като енергийната криза ще се засили, тъй като времето на север вече започна да става по -студено", коментира той.

Според него, "тъй като недостигът на въглища, електричество и природен газ води до допълнително търсене на суров петрол, изглежда, че това няма да бъде придружено от значително повече барели, осигурени от "ОПЕК +" или от САЩ".

По-рано в понеделник японският премиер Фумио Кишида заяви, че Япония ще призове производителите на петрол да увеличат добива, като в същото време неговото правителство ще предприеме стъпки за смекчаване на въздействието на нарастващите разходи за енергия върху промишлеността.

Днешното поскъпване на петрола и на останалите енергийни суровини е факт, въпреки че икономиката на Китай отбеляза най-слабия си растеж през третото тримесечие от година насам заради недостиг на електроенергия, затруднения в веригите на доставки и спорадични огнища на Covid-19.

В съшото време дневният процент на преработка на суров петрол в Китай през септември спадна до най-ниското ниво от май 2020 г., тъй като недостигът на суровини и екологичните инспекции навредиха на дейността на рафинериите, а независимите рафинерии бяха изправени пред затягане на квотите за внос на суров петрол.

"Търсенето изпреварва предлагането през зимните месеци и това трябва да остане в подкрепа за повишаване на цените на петрола“, коментира Стивън Бренок от брокерската компания PVM. Според него нивото от 80 долара за барел продължава да предлага много подкрепа и повторно по-трайно покачване над 85 долара за барел може да предизвика ускорение на цените към 90 долара за барел".

Графика петрол Брент/долар

 

Източник: БНР

Видеа по темата

Коментари в сайта

Последни новини