Край Камен бряг късно снощи започна акцията по разтоварване на заседналия товарен кораб. Баржата, която трябваше да пренесе азотните торове, също е заседнала, съобщава БНТ. Във видео, разпространено в социалните мрежи и публикувано от maritime.bg, се вижда как при операцията част от торовете се изсипват в морето.
Вятърът, вълнението и лошото време допълнително усложняват работата. През уикенда екозащитници алармираха, че всяко едно забавяне може да е фатално, тъй като се очаква влошаване на времето, а това би поставило под риск вятърът да разбие кораба в скалите и целият товар от азотни торове да се излее в морето
Целта на акцията е да се отнеме поне половината от товара от 3300 тона азотни торове, за да може да се вдигне носът и да се премести корабът.
Пенко Георгиев, директор на историческия музей в Каварна, заяви, че заседналият кораб не е увредил подводни археологически обекти.
Въпреки че властите отричаха няколко дни, вчера от Басейнова дирекция признаха, че все пак има теч от кораба. Проби, взети в петък, но с излязъл вчера резултат показаха, че във морето има завишено съдържание на нитритен азот. Вчера бяха взети и нови проби.
По корпуса му има пробойни от скалите, в които е заседнал. В момента плавателният съд е укрепен с резервни котви.
Миналата седмица директорът на ИА "Морска администрация" Живко Петров съобщи, че властите са отхвърлили плана на собственика и застрахователя за освобождаване на кораба и се обмислят други варианти. Това провокира спешна заповед на транспортния министър Христо Алексиев операцията да бъде стартирана от българските власти.
Товарният кораб, който е собственост на турска фирма, но плава под панамски флаг, заседна в скалите край Камен бряг, в близост до местността Яйлата на 20 септември.