33 700 души от региона на Хасково вече са преброени. Това е около 15% от населението на областта, съобщи началникът на отдел „Статистически изследвания-Хасково“ В ТСБ-ЮГ и секретар на Областната преброителна комисия Светла Велева.
Помощният пункт се намира в сградата на Изчислителен център, на бул. България №152, на 6 етаж в стая 601 и е с работно време от 9 до 17 ч. в периода 20-и до 24-и септември и от 27-и септември до 3-и октомври.
За около два часа от отварянето му тази сутрин през помощният преброителен пункт преминаха 9 души. Една от тях е госпожа Петрова, според която този център е удобство и е полезен хората по-лесно да се ориентират по въпросите, свързани с преброяването.
Хасково е един от малкото градове в страната с такъв изнесен преброителен пункт, посочи заместник-областната управителка Виолета Желева, която е и председател на Областната преброителна комисия.
Тя припомни, че възможността за онлайн преброяване, която първо беше фиксирана с продължителност до 17-и септември, бе удължена с решение на Министерски съвет до до 30-и септември.
“В началото на онлайн кампанията имаше много хакерски атаки към преброителната платформа, затова се радвам се, че с решение на МС преброяването по електронен път се удължи като време.
Затова и решихме сега, когато системата работи вече по-спокойно, да направим тази приемна в Статистика, за да могат хората, които имат въпроси, а се оказа че те не са малко, да получат отговор на тях от специалистите. След получаване на нужната им информация, те могат да се преброят у дома онлайн или пък да го направят докато са още в пункта-по електронен път или на хартия.“, посочи Виолета Желева.
Тя сподели, че вече е успяла да се преброи през интернет. В началото на кампанията е имала проблем с регистрацията, но след два опита е успяла да получи код за потвърждение на електронната си поща и да осъществи регистрацията си. Попълването на преброителната карта й е отнело около 20 минути.
От 18-и септември на терен са вече и преброителите, така че това е още един начин населението и жилищният фонд в страната да бъдат обхванати и преброени, напомниха специалистите.
Преброяването е задължително и на ненамерилите начин да се преброят ще бъде наложена глоба от 160 лв.
“Целта обаче е не хората да бъдат глобяване, а да се събират възможно повече действителни данни за статистиката. Преброяването е много важно, то се извършва на всеки 10 години и няма по-точна информация от събраната при преброяването за реалния брой на населението на територията на страната, за сградния фонд, за жилищните условия, в които българските домакинства живеят. А тези статистически данни се използват при формирането на всички политики, било то в сферата на здравеопазването, на социалните грижи на образованието“, коментира Светла Велева.
Тя отбелязва като много важен момент за всички тези, които смятат да се преброят онлайн, че с една регистрация могат да преброят жилището, в което живеят, и своето домакинство с всички членове, които живият в това жилище. Не е необходимо всеки от членовете по отделно да прави нова регистрация.
Този, който преброява, преброява и останалите членове на фамилията и семейството си. Хората сами определят дали членовете на домакинството, което живее в даденото жилище, е едно или няколко. И конкретният пример тук е следният: Ако в едно жилище живеят пет души: родителите на съпруга, например, и той със съпругата си и детето им, то те могат да се определят като едно домакинство, или като две. Ако са две, възрастната двойка са едното, а младата с детето-второто. Това обаче е решение на самите граждани, подчерта Светла Велева.
Друг от важните въпроси, които възникват при онлайн преброяването, е за адреса, на който трябва да се броим. А той няма нищо общо с адресната ни регистрация по личен документ. Броим се там, където обичайно живеем, работим или учим към момента на старта на преброяването-7-и септември 2021 година, поясни експертът.
Красимира Славова
Еееее
Ани Жилязкова
Екструдер
Вв
Парадокс
EG
Бисеров
Истината
Дуду
Някой
Не давайте да ви броят