От х:

Днес в x:

Европарламентът обсъжда "българския списък Магнитски"

Три месеца след излизането на спорния и пораждащ много въпроси "списък към списъка", казусът със санкционираните българи по закона "Магнитски" ще бъде обсъждан днес в пленарната зала на Европарламента в Страсбург.

Първи сезираха европейските институции братята Цветомир и Боян Найденови и техният баща Стефан Найденов за извършени нередности и неясните критерии, по които е структуриран списъкът. Според представените от тях документи, вписването им в "българския" списък е неправомерно, защото те са с доказано прекратено партньорство с едно от лицата, санкционирани по закона "Магнитски" - Васил Божков. Нещо повече, Найденови стоят в основата на разкриването на серия данъчни измами на собственика на "Националната лотария", довели до ощетяването на държавата с почти 700 милиона лева. Това тяхно действие даде началото на множество разкрития за извършени престъпления от Божков, за които в последствие бяха заведени дела, пишат от групата на "Ефбет".

Хуан Фернандо Лопес Агилар, председател на комисията по граждански права, правосъдие и вътрешни работи, е инициирал въпроси относно списъка с искане за устен отговор до ЕК. Във въпросите депутатите подчертават, че наложените санкции повдигат въпроси за подходите на ЕС в областта на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права.

Европейската комисия проявява сериозно любопитство как е съставен т.нар. български списък "Магнитски", в който попадат 54, свързани със санкционираните лица. Така например и до днес остават неясни критериите за включване на хора в списъка. Липсва обратна връзка от съставителите на списъка по казуса "Найденови", за които към настоящия момент не съществува основание за попадането им в него. Притеснение буди и начинът, по който дружеството "ИНТРАЛОТ" АД (INTRALOT S.A.) - чуждестранно юридическо лице, регистрирано на територията на Република Гърция, което близо 18 години имаше взаимоотношения с обвиняемия Васил Крумов Божков и свързаните с него дружества с участие в капитала от 49%, беше изключено от списъка в рамките на 6 дни от излизането му без ясна аргументация.

На фона на това действие остава необясним двойният стандарт по отношение на разширения списък, в който продължават да стоят имената на Найденови, които са с прекратено съдружие с Божков една година преди "Интралот" и са предоставили всички необходими документи за липса на всякаква свързаност.

Буди недоумение и фактът, че този списък, който съдържа общо 97 броя свързани юридически лица и едва 21 броя физически лица, не включва действащи партньори и съдружници на Васил Крумов Божков, каквито са съпругата му Елена Любомирова Динева, сестра му Иванка Крумова Баева, неговият син Антон Василев Божков и много други.

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини