Днес православните християни отбелязват Кръстовден.
В църковните храмове се извършва поклонение на кръста Господен. Това се случва освен на 14 септември и още три пъти в годината- на третата неделя от Великия пост, наречена Кръстопоклонна, на Велики петък, на 1 август.
В хасковския храм “Свети Архангел Михаил“ тази сутрин тържествена литургия отслужи отец Никола. И вдигна високо над главите на присъстващите разпятието, за да могат всички ад го видят, както повелява традицията. От това "въздвижение" получава своето име и празникът. То се извършва на днешния ден във всички храмове.
Църковните предания разказват, че майката на император Константин Велики- Света Елена, която била ревностна християнка се отправила към Светите места в Палестина, за да потърси гроба на Исус Христос.
Намерила пещерата на гроба и три кръста. И трите разпятия обаче много си приличали.
Познали кой е Христовият, когато докоснали с единия от тях мъртвеца от минаващото погребално шествие, и той възкръснал.
Частица от този животворящ кръст Елена изпратила на сина си в Константинопол, а самият кръст бил положен в главната Йерусалимска църква.
След време над пещерата на гроба Господен построяват храм, който съществува и до днес. Той е осветен тържествено на 14 септември 335 година.
По традиция на Кръстовден се спазва строг пост и не се яде нищо червено: червен пипер, домати, репички, червени ябълки. На трапезата има: грозде, печена тиква, обреден хляб и други задължително постни храни.
Народният празник е свързан с края на летния и с началото на есенния селскостопански сезон. Смята се, че от този ден Слънцето се връща назад към зимата, студът наближава и може да те боли кръста.
Имен ден празнуват всички, носещи имената: Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана и производните им.
Да