През изминалите седем дни ситуацията, свързана с разпространението на КОВИД-19 на Балканите, значително се влоши. Въпреки че все още е лято, в много страни броят на заразените достигна нивата от пролетта. Интензивните отделения в болниците в някои от държавите отново са пълни. Заради бързото разпространение на варианта Делта повечето страни връщат ограничителните мерки.
Изключително тревожна става ситуацията в ТУРЦИЯ въпреки ударното темпо на ваксинация. В страната вече са поставени близо 95,6 милиона ваксини срещу Ковид-19. На 1 септември обаче бе отбелязан черен рекорд за последните месеци, като броят на починалите от коронавируса бе 290 души. През последните два дни се съобщава за по 23 500 новозаразени.
Делта вариантът е установен при 90% от пациентите (деца и възрастни).
Силно се увеличават новите случаи на деца на възраст между 5 и 17 години, заразени с Ковид-19 в Турция. Педиатър от Егейския университет посочи, че инфекциите при децата в момента са по-често срещани, отколкото при хора над 60-годишна възраст. Увеличава се броят на децата, които имат нужда от интензивни грижи, а повечето от тях нямат придружаващи хронични заболявания.
В страната предстои ново затягане на мерките. От 6 септември във влаковете в Турция ще може да се возят само ваксинирани лица или хора, които предоставят негативен PCR-тест, направен до 48 часа преди пътуването.
Министерството на вътрешните работи съобщи миналата седмица, че от 6 септември в Турция ще бъде изискван PCR-тест за неваксинираните лица при посещения в театри, кина, концертни зали и междуградски пътувания.
Сериозно се увеличава броят на новозаразените в ГЪРЦИЯ. Вчера в страната бяха установени първите случаи на заразени с варианта Мю на коронавируса.
Същевременно в Гърция продължава ваксинацията (над 6 милиона гърци са ваксинирани срещу КОВИД-19 с най-малко една доза), а на 1 септември бе последният ден, в който работещите в здравеопазването в Гърция можеха да си поставят поне първата доза от ваксините, за да останат на работните си места. Протести срещу задължителната ваксинация на медицинските служители се състояха през изминалите дни пред много болници в Гърция.
Междувременно днес гръцкият министър на здравеопазването Танос Плеврис заяви, че с промяна в закона ще бъде дадена възможност на онези от отстранените неваксинирани медици, които си поставят първата доза от ваксините срещу Ковид-19, да се върнат на работа при условие, че ще завършат ваксинацията си.
Гръцкото здравно министерство съобщи в края на миналата седмица, че по два безплатни комплекта за тестване за Ковид-19 ще бъдат предоставяни на неваксинираните лица, които се връщат от ваканция.
Гърция удължи до 6.00 часа на 3 септември авиационната директива, която определя изискванията и условията за влизане на територията на страната с полети от чужбина. Допълнението към авиационната наредба предвижда задължителен тест за неваксинирани пътници, независимо от националността, пристигащи от следните 16 страни: Египет, Албания, Аржентина, България, Бразилия, Грузия, Куба, Обединените арабски емирства, Индия, Китай, Либия, Мароко, Република Северна Македония, Пакистан, Русия и Турция.
Всички пътуващи до Гърция, независимо от националността, трябва да попълнят електронния формуляр Passenger Locator Form (PLF) на адрес https://travel.gov.gr преди пристигането си. Потвърждението се изпраща автоматично на имейл адреса на пътника.
Увеличава се и броят на заразените в РУМЪНИЯ, макар всички окръзи в страната засега да остават в зелената зона от гледна точка на пандемията с ниво на заболеваемост под 1,5 на 1000 жители.
Румънският министър на образованието Сорин Къмпяну обяви тази седмица правилата, при които ще работят учебните заведения и детските градини през новата учебна година. Той посочи, че до достигане на заболеваемост от 6 на 1000 жители в съответното населено място всички ясли, детски градини и училища ще функционират с физическо присъствие. След преминаване на този праг всички ученици, независимо дали са ваксинирани или не, ще преминат към дистанционно обучение с изключение на специалните училища за деца с увреждания. Детските градини и яслите обаче ще останат отворени.
Продължава ваксинационният процес в страната. Румънското правителство одобри постановление, предвиждащо отпускането на ваучери за храна и възможността за включване в лотария с парични награди на лицата, които се ваксинират срещу Ковид-19.
На 29 август Румъния въведе нови ограничителни мерки за пристигащите от България, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
По информация на българското посолство в Букурещ пътници, които не са ваксинирани, не са преболедували Ковид-19 и не разполагат с документ за отрицателен резултат от PCR тест, ще подлежат на 14-дневна карантина.
До момента в Румъния са поставени близо 9,8 милиона дози ваксини на 5,3 милиона души. Степента на ваксинация срещу Ковид-19 сред служителите в образованието е около 60 процента. В категорията 16-19 години степента на ваксинация е над 20 процента, а в категорията 12-15 години - близо 5 процента.
От 1 септември в РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ влязоха в сила изменения на изискванията за влизане и напускане на територията на страната. За влизане и излизане се изисква удостоверение за извършена ваксинация, удостоверение за прекаран Ковид-19 със срок 45 дни, отрицателен PCR тест, не по-стар от 72 часа, или отрицателен антигенен тест, не по-стар от 48 часа. Тези мерки досега се отнасяха само за влизане на територията на страната.
Под задължителна карантина от седем дни се поставят лица, които на влизане в страната нямат отрицателен PCR тест, удостоверение за ваксинация или прекаран Ковид-19. Изключение от тази мярка се допуска за чуждестранните водачи на товарни камиони, преминаващи транзитно през страната.
В Северна Македония са поставени над 1,25 милиона дози ваксини, 531 000 жители са напълно ваксинирани, което е малко над 30 процента от населението на страната.
Вчера Република Северна Македония регистрира най-младата жертва на КОВИД-19 от началото на епидемията - 15-годишна пациентка от района на Тетово.
В момента в страната има 14 785 активни случаи, от които най-много в Скопие, Тетово, Гостивар и Куманово.
В СЪРБИЯ за последното денонощие са отчетени 3524 нови случая на коронавирус, а починали са 15 души. Хоспитализираните са 1347, от които 79 души са на респиратори.
Ваксинирането с трета доза ваксина е одобрено в страната през август, но местни специалисти не изключват и възможност за четвърта.
Вчера в Нови Сад бе открита нова Ковид болница, построена само за четири месеца. Болницата има 616 легла и веднага е започнала прием на пациенти.
АЛБАНИЯ също наложи нови ограничителни мерки в борбата с пандемията от Ковид-19 на фона на влошаване на ситуацията в резултат на разпространението на варианта Делта. От 1 септември вечерният час в страната започва от 23 часа и продължава до 6 часа сутринта.
Барове, ресторанти, заведения за бързо хранене и подобни обекти е забранено да работят между 23 ч. и 6 ч., с изключение на доставки по домовете.
От 1 септември всички лица, които влизат в Албания, трябва да представят доказателство за ваксинация срещу Ковид-19 или за преболедуване или негативен тест за коронавируса. В противен случай подлежат на 10-дневна карантина.
Комисията от експерти е направила задлъжителна ваксинацията срещу Ковид-19 за здравните работници, преподавателите и ученици/студенти (на възраст над 18 години).
Новите случаи на коронавируса в Албания се увеличиха рязко през август. От 1-10 случая на ден, през август се стигна до 900 заразени на ден, а в началото на месеца заразените надхвърлиха 1000. Броят на хоспитализираните се удвои за по-малко от две седмици. Столицата Тирана остава с най-голям брой новозаразени, следвана от Шкодра и Дуръс.
Досега в Албания са поставени 1,46 милиона дози ваксини, 634 000 души са имунизирани срещу вируса, което представя около 25,5 процента от населението на страната.
В края на миналата седмица правителството на КОСОВО одобри нови мерки против Ковид-19. В страната бе въведен отново полицейски час от 22 часа. Премиерът Албин Курти заяви, че институциите са длъжни да втвърдят мерките, за да спрат разпространението на вируса.
Според новите мерки ресторантите ще работят с намалено работно време и то само на открито, а началото на учебната година се отлага за 13 септември.
Гражданите, които влизат в Косово, ще трябва да представят сертификат за ваксинация, PCR тест направен в последните 72 часа или серологичен тест, направен в последните 30 дни, независимо от националността. В противен случай те ще трябва да бъдат под карантина седем дни.
Според Института "Джонс Хопкинс" 808 хиляди дози са поставени в Косово, напълно ваксинирани са малко над 15 процента от населението.
В ХЪРВАТИЯ пък от 1 септември заведенията получават право да приемат и обслужват клиенти в закритите си части след деветмесечна забрана. Според новите правила, обявени от хърватския национален щаб за борба с коронавируса, кафенетата и заведенията могат да работят до полунощ и да обслужват само седящи клиенти, които трябва да носят маски на лицето си, ако отиват до тоалетна или преди да заемат местата си.
Около 1100 заведения няма да могат да отворят врати и около 10 хиляди работни места в сектора са били изгубени.
С новите облекчени мерки нощните клубове също получават право да работят до полунощ, а в откритите си части без ограничение.
3,26 милиона дози ваксини са поставени досега в Хърватия, а 1,61 милиона души са били напълно ваксинирани, което е близо 40 процента от населението.
В момента броят на активните случаи на КОВИД-19 в Хърватия е 3943, от тях 450 души се намират на болнично лечение, включително 53 пациенти на респиратори. Общият брой на починалите от КОВИД-19 възлиза на 8349.
От 1 септември ЧЕРНА ГОРА прекрати безплатните PCR тестове за туристите, на които за връщане в родните им страни е необходим негативен.
В Черна гора 185 000 души са напълно ваксинирани, броят на поставените дози е почти 395 000. По актуални данни близо 30 процента от населението на Черна гора е напълно ваксинирано.
КИПЪР ще започне да прилага трета, бустерна доза ваксина срещу КОВИД-19 за определени уязвими групи от населението, обяви министърът на здравеопазването на страната Михалис Хаджипантелас.
Бустерната доза ще бъде предвидена за хора, настанени в домове за грижи, възрастните над 65 години, лица с компрометирана имунна система и здравни работници, когато са изминали поне шест месеца от последната доза, която им е била поставена, каза министърът след заседание на правителството.
Досега в Кипър са регистрирани 507 смъртни случая от КОВИД-19 и 114 131 заразени. Към 31 август напълно ваксинирани са 74 процента от населението.