Парещи въпроси към здравния министър от служебния кабинет д-р Стойчо Кацаров отправи днес Върховна административна прокуратура. В разгара на четвъртата Ковид вълна у нас ВАП питат настойчиво какви действия се предприемат за ограничаване на разпространението на вируса в страната. Иска отговор и какво е извършено до този момент от Министерство на здравеопазването за достигането до хората на адекватна информация относно ползите от имунизация срещу Ковид-19, което да промени нагласите и да повиши интереса към ваксините. И това на фона на цитираните от Върховна административна прокуратура едва 16 % ваксинирани у нас. Има отправено питане към министъра и относно факта, че все още няма официална информация за поставянето на трета доза на ваксината срещу вируса у нас. ВАП пита и защо, въпреки нарастващата заболеваемост в страната, към момента не са въведени предвидените в Националния оперативен план мерки за справяне с пандемията, както и предвидени ли са съответните социални, икономически и финансови механизми, които следва да обезпечат въвеждането на мерките и функционирането на лечебните заведения за болнична помощ в извънреден режим.
В отправените въпроси се изисква и информация за това дали МЗ е осигурило необходимите лекарствени и помощни медицински средства за ковид отделенията на болниците.
От прокуратурата уточняват, че въпросите са отправени към министър Кацаров след множество запитвания от граждани, в това число медици и представители на образователната сфера.
В същото време днес от Българския лекарски съюз разпространиха и позиция, в която категорично изразяват несъгласие срещу начина на разпределение на средствата по актуализацията на бюджета на НЗОК, която беше гласувана на първо четене от Здравна комисия.
От БЛС казват, че има редица неясното в това число и за новата амбулаторна процедура за домашно лечение на Ковид-19. Няма зададени критерии, не е ясно и каква е сумата, която ще заплаща НЗОК.
„Сякаш времето е спряло. Сякаш е настъпило безвремие в здравната ни система". Така описва настоящата ситуация кардиологът д-р Ясен Янев. Той е управител на „Диагностично консултативния център 1“ и на частната многопрофилна болница “Хигия“ в Хасково.
По думите му засега клиниката, която ръководи и в която има обособена ковид зона с 11 легла, няма проблем със зареждането на медикаменти, като ремдисивир, за лечение на пациентите с коронавирус. Лекарства са налични за месец и половина-два. По-сериозен е проблемът обаче с финансовите средства, въведени като стимул за хората, работещи на първа линия.
„Няма яснота по методиката на разпределение. В лабораторията в „Хигия“, например работят 4-5-ма лаборанта. Според новите мерки, които са обявени за въвеждане за работещите на първа линия, те ще останат извън всякакви възнаграждения за дейността си и работата с Ковид-19. С отпадането на европейското финансиране по тази линия, новите критерии за плащане от Здравната каса, не кореспондират с действителността", казва д-р Янев. "Опасявам се, че по тази нова методика, нито едно от тези лица в лабораторията няма да остане да работи. Защото тези хора на практика са на първа линия, но за да вземат допълнителните си възнаграждения ще трябва да покриват едва ли не квоти за определен брой направени тестове, а пък от тях определен процент трябва да са положителни. На това аз казвам, че не кореспондира с действителността“, коментира д-р Янев. Той извежда и още един проблем на предна линия, който касае предложената схема за прилагат лечение за Ковид-19 от личните лекари, което да се покрива от здравната каса. Тъй като няма яснота какво се случва при онези пациенти, които си плащат кеш за преглед.
Красимира Славова
Внимание
Uvaga
ЩО БЕЗВРЕМИЕ БЕ ? БАТ ТЕНЧО СЕРВИТЬОРА И КЪНЬО МАЙ
Внимание 2
Achtung !
Народа го е казал
народът
Авиатор
Янков
Напротив - личи си че си платен трол.
Но ти и за трол не ставаш-за трол се иска поне малко мозък.
Пий си сините хапчета, и си лягай!
Янко Митев
Гражданин
До авторкста СЛАВОВА
Запознат
пенсионер
Калчев
калчо
Луков
Доктор Ясен Янев
хаяско