Неотдавна споменахме за страничните ефекти от нашумялата през последните години кето диета. Наскоро излезе най-мащабното и подробно проучване по темата, което потвърди опасенията на учените.
Кето диетата силно ограничава приема на въглехидрати, като същевременно насърчава консумацията на висококачествени мазнини и умерени протеини.
Някои подвидове на този хранителен режим също ограничават и часовете, в които можем да се храним. Целта на последното е да насърчи състоянието на кетоза в организма, или производството на кетонни тела, които служат като алтернативен източник на енергия за невроните и други клетъчни типове, които не могат директно да метаболизират мастни киселини.
Най-новото проучване относно ефекта от кето диетата разглежда как то влияе на здравето ни, не само върху загубата на тегло. Изследването е дело на екип от експерти, начело с доктор Лий Кросби от американския Лекарски комитет за отговорна медицина.
Резултатът от изчерпателния им преглед потвърждава, че този строг режим е полезен само в един случай - като част от цялостното лечение на епилепсия.
В дългосрочен план обаче може да доведе до куп сериозни заболявания, като диабет, рак и болестта на Алцхаймер, уточняват още от Eat This, Not That!.
И не само. Кето диетата повишава лошия холестерол, може да ускори бъбречната недостатъчност при хора с бъбречно заболяване и да повиши риска от дефекти на невралната тръба при новородени, ако майката е била подложена на нисковъглехидратния режим.