От х:

Днес в x:

Има ли право работодателят да изисква от служителите да се ваксинират?

Новите случаи на COVID-19 в страната днес, 17 август, са 1301 при направени над 29 хиляди теста, като от тях в интензивни отделения са 145-ма.

Положителни са малко над 4,3% от направените тестове. Излекуваните са 246, а 32 са починали. Това сочат данните на Единния информационен портал за коронавируса. Най-много са новите случаи в София, следвани от  областите Пловдив и Велико Търново.

На този фон работодатели у нас вече настояват служителите им да се ваксинират. Това предизвиква полярни мнения. Основният въпрос е - законно ли е. 

В сигнал до bTV се твърди, че в завод ''Костал'' в Пазарджик всички новоназначени служители трябва да разполагат с документ за ваксинация срещу COVID-19. Ако такъв не се представи до 6 седмици след започване на работа, фирмата ще има право да прекрати трудовия им договор.

А индивидуалните и допълнителните бонуси с изключение на тези в трудовия договор ще бъдат забранени на служители без ваксинация. И още – ваксинираните ще получат еднократен бонус от 80 лв.

Потърсихме дружеството за интервю. Изпратихме писмена покана с въпроси, но до момента от тях нямаме отговор.

В този завод преди година в началото на епидемията от COVID-19 се разрасна огнище на заразата. Пред bTV много от служителите на фирмата потвърдиха, че действително има такъв вътрешен имейл, но подчертаха, че ваксинацията във фирмата все още е доброволна.

„Това е личен избор, не знам дали всички трябва да са ваксинирани“, заяви служителят Ганчо Аенски.

Той добави, че, няма да се ваксинира дори да му спрат бонусите, а ако му кажат, че няма да му дават заплата, ще напусне.

Сигнализирахме ''Главна инспекция по труда'', които ни отговориха, че ще извършат проверка в завода и, в случай че има административно нарушение, спрямо работодателя ще бъдат предприети мерки за отстраняването му съгласно Кодекса на труда.

„Отказът на работника и служителя да се ваксинира срещу COVID-19 не следва да има за своя правна последица образуване на дисциплинарно производство, както и да бъде възпрепятстван да изпълнява своята работа“.

Потърсихме и мнението на юристите.

„Никъде в трудовото законодателство няма обвързване на определени материални стимули с това дали някой е ваксиниран или не. Не го намирам за правилно и не го намирам за законосъобразно най-малкото, защото, пак казвам, ваксината за COVID—19 е препоръчителна и няма как да бъде обвързвана на този етап с подобни рестрикции или стимули“, заяви адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право.

Според вирусолога професор Радка Аргирова задължителната ваксинация не бива да е на дневен ред.

„По изключение обаче за медицинските работници, за учителите, за хората, работещи с възрастни хора, които са изобщо подложени на много голям риск, поради това, че най-често имат множество заболявания“, каза проф. д-р Радка Аргирова, клиничен вирусолог.

Но според проф. Аргирова масовата ваксинация в работни колективи би намалила риска от образуване на огнища.

Източник: http://btvnovinite.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Нека обясни в израел като са набодени защо има хиляди в болници
  • 2
    De
    Deadpool
    0 0
    10:51, 30 авг 2021
    Дидо пилето от село Добрич е зоофил смачкан
Последни новини