Председателят на Общинския съвет на Хасково Таня Захариева ще сформира работна група за изработване на нов правилник за обявяване на почетни граждани на Хасково. Това заяви тя, след искане на общинския съветник Георги Пеев да се прецизират правилата и да се изработи по-консервативен правилник. Той призова де се спре номинирането „по смъртно“, а почетното звание да се връчва на живи хора, за техните заслуги в близкото минало и настоящето. Освен това, призова и да се прецизират решенията за връчване на званието „Почетен гражданин“ до две на година, освен при изключителните случаи, за да не се изпразва от съдържание то.
Темата беше повдигната покрай трите докладни, които общинските съветници гласуваха на сесията си днес, за удостояване на трима хасковци с почетното звание- Ваня Дерменджиева и Александър Милушев и посмъртно на Борис Младенов.
Беше решено да бъде присъдено званието „Почетен гражданин“ на двама от тях-Ваня Дерменджиева и Борис Младенов.
Присъждането на почетното звание за баскетболната ни националка Ваня Дерменджиева е за заслугите й за местния и родния спорт е предложено от Организационен комитет.
Дерменджиева е неизменна част е от състава на България при девойките, а между 1974 и 1989 година и в този на жените. Тя извежда хасковския баскетболен женски тим до елитната група през 1975 година. Била е част от първенствата на Франция, Германия, Швеция и Турция.
Европейски вицешампион е с отбора на България от първенството в Будапеща през 1983 година, а през 1989 година националките ни, в състава с Ваня Дерменджиева, стават бронзови медалистки.
В кариерата си Дерменджиева има и три балкански шампионски титли. Участва и в националния отбор на България на Олимпиадата в Сеул през 1988 година, където тимът ни става пети.
100-годишнината от рождението на Борис Младенов, оставил светла диря в летописа на певческото изкуство на града и общината, е поводът за удостояването му като почетен гражданин на Хасково. Предложението е направено от Инициативен комитет, съставен от почетните граждани на Хасково Георги Граматиков, Ана Димитрова, Тодор Кожухаров, Васко Димов и Вела Казакова.
Борис Младенов е роден в Тополовград, започва трудовия си път в Народна работническа опера в Сливен през 1946 г. От 1954 г. до 1956 г. работи като диригент в град Дупница. В Хасково идва през 1956 г., като първоначално ръководи смесения хор „Ереван“ при Арменската организация и турския ансамбъл при читалище „Мустафа Субхи“. През 1957 г. поема като диригент Смесен хор „Родна песен“ при читалище „Заря“. Под негово ръководство хористите стават 120, но той променя не само като численост състава, а изменя формацията като стил на работа и същевременно преобръща и мисленето на градската управа за значението на хоровото изкуство.
През 1969 г. за първи път хорът изнася концерт в столичната зала „България“, което повишава авторитета на музикално Хасково. Хорът е награждаван многократно на републикански фестивали със златни медали.
През 1973 г. Борис Младенов става главен художествен ръководител на ансамбъла за народни песни и танци „Китна Тракия“. След серия успехи през 1979 г. под негово ръководство ансамбълът получава най-голямото си признание, присъдено му е званието „Представителен“.
Борис Младенов е награждаван многократно с държавни награди – ордените „Червено знаме на труда“, „Кирил и Методий“ първа, втора и трета степен, златни медали от републиканските фестивали. Ръководил е и на женския хор при Окръжна болница – Хасково, девическия хор при Икономическия техникум – Хасково, народния хор при Техникум по облекло „Ана Май“ – Хасково.
Предложението за удостояването му с почетното звание срещна подкрепата на дейци на културата, както и от Тракийското дружество в Хасково.
Предложението секретарят на читалище „Заря“ Александър Милушев да бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Хасково“ е във връзка с неговата 65-годишнина. То е направено от УС на читалището и Инициативен комитет.
По предложение на Постоянната комисия по образование, култура и вероизповедания обаче и с подкрепата на вносителя на докладната-Таня Захариева, той ще бъде удостоен с Почетен знак на Община Хасково, реши Общинският съвет.
Александър Милушев е завършил Института за подготовка на Културно-просветни кадри в Хасково с профил „Хореография“ през 1979 г. и ПУ „Паисий Хилендарски“ със специалност „Управление на културата“, специализирал е журналистика през 1997 година. Александър Милушев поема читалище „Заря“ през 2002 г.
Творческата му биография включва редица награди от наши и международни конкурси и фестивали, като основател, участник и ръководител на танцови състави.
Красимира Славова
КХасково
Bat 🦇
иван
Василев
Хасковлия
зарази новото поколение. Дано.Иначе града ни ще заприлича на общество облечено в анцунги, широки потници и бездуховни лица, за които
кръчмата е всичко и училище и църква и родина. Гледайте мои съграждани,че това е самата истина . Да плачим ,сега , а не догодина!
Друг Хасковлия
Прочете я. Дано Ви впечатли, а сигурно и заболи, че Хасково е имало достойни хора, стремащи се към ценности. Горди Хасковлии. Боже, боже ,къде са тези хора? Как бързо се изродихме и защо , нямам отговор!
Това ли е бъдещото на нашите деца? Защо сме безгрижни,към опростяването
на нашия град. Защо, защо нали както казва поета Стоян Михайловски
"Напред народността не пада ,там дето знанието живей" Това мои съграждани, тъгата е малко иска се мерак , воля и можене!
Абе
Ванко
хахахахихихи
Христо митев
акъл е като неговия.
Майката на Гришо
Гошо
Порча
Д-р Янакиев