От х:

Днес в x:

Мръсната истина за къпането

От всички нужди, свързани с личната хигиена, душът изглежда е най-простото. Заставате под душа, сапунисвате се и оставяте натрупаните бактерии по тялото ви да отидат в канализацията. Ако ви се иска да си поиграете с температурата, казват, че горещите душове „отварят порите“, а студените душове ободряват. 

Възможно ли е да се къпем по погрешен начин? 

Мръсната истина за къпането

Ако се сапунисвате от главата до петите, правите грешка според Раджани Ката (Rajani Katta), доктор по медицина, клиничен професор по дерматология в Медицинския факултет на Тексаския университет в Хюстън и автор на Glow: The Dermatologist's Guide to a Whole Foods Younger Skin Diet.

„Най-общо казано, нямате нужда от сапун по цялото тяло, освен ако не сте се изпотили наистина много“, коментира тя за Mental Floss. Сапунената пяна няма да ви навреди, но сапунът и горещата вода отстраняват естествените мазнини на кожата, изсушават я и могат да причиняват дразнене, дискомфорт или дори инфекция. Вместо това, отбелязва Ката, със сапун „трябва да се мине под мишниците, около интимните части и навсякъде, където има кожни гънки“, които съдържат по-голям брой бактерии.

Що се отнася до онези дълги, горещи душове, които ви действат особено добре след стресиращ ден или през зимата: Въпреки че може да са от психологическа полза, те не влияят много добре на епидермиса. Ако водата е твърде студена или твърде топла, клетките и липидите, които изграждат нашата кожна бариера, могат да развият реакции. Прекалено горещата вода дори за минута може да зачерви кожата ви.

„Екстремните температури, независимо дали са твърде студени или прекалено горещи, могат да причинят дразнене и възпаление на кожата“, обяснява Ката. „В идеалния случай трябва да използвате хладка температура и да ограничите душовете до не повече от 10 или 15 минути“.

Идеята е да се почистите, а не да атакува тъканите ви.

Според Ката честотата на къпането не трябва да тежи твърде много на съвестта ви. Ако ежедневно се изпотявате заради работа или фитнес, добре е да се къпете ежедневно. В противен случай и освен ако вашият дерматолог не ви е посъветвал нещо различно поради състояние на кожата, достатъчно е душът да е няколко пъти седмично.

Науката за сапунисването

„Душ геловете завладяха света“, коментира Ката. „Интересно е, че всички мои по-млади пациенти изглежда използват душ гелове, докато възрастните ми пациенти предпочитат старомодните сапуни.

В този случай по-стар означава по-мъдър. Според Ката душ геловете имат повече водно съдържание, отколкото сапуните, което означава, че използват повече консерванти и други добавки, за да предотвратят или потиснат разпространението на плесени и бактерии. В някои случаи тези съставки могат да предизвикат алергични реакции. Ако някога сте използвали душ гел и след това сте установили, че кожата ви е раздразнена, вероятно това е причината. „Сапуните обикновено имат по-малко [добавки]“, отбелязва Ката. Ако душ гелът е нежен към кожата ви, добре е да го използвате, но не се отказвайте от стандартния сапун.

И не, твърдият сапунът не прави по-вероятно да предавате бактерии при многократна употреба. Две често цитирани проучвания през 1965 и 1988 г. заключават, че сапуните, заразени със стафилококи, Ешерихия коли и други не особено приятни патогени не предават микробите при последваща употреба. В своите насоки за измиване на ръцете Центровете за контрол и превенция на заболяванията считат, че са с еднаква ефективност и сапуна за ръце, и течния сапун.

Не се занимавайте с гъби и тривки. Макар да е малко вероятно в тях да има бактерии, те не са по-ефективни при разнасянето на сапун от пръстите ви и е възможно да са дразнещи за хората с чувствителна кожа.

Стигнахме до главата и според Ката миенето с шампоан е изключително индивидуална практика, която не изисква съвети. Използвайте каквито продукти си харесвате. Ако имате пърхот, може да си миете косата с шампоан по-често. Може да измиете косата си преди останалата част от тялото. Единствената практика, при която е добре да изчакате, е бръсненето - по-добре е да го направите по-късно под душа, тъй като топлата вода е имала време да омекоти космените фоликули и да намали вероятността за дразнене на кожата. Веднага след душ също е подходящ момент да изрежете ноктите или каквото има да режете.

Запазете влагата

Най-важната част от душа няма нищо общо с душа. Става въпрос за това да не подсушавате кожата си напълно, да не я оставяте да загуби влагата си. Вместо това се потупайте с кърпа, така че да останете леко влажни и веднага след това нанесете овлажнител, за да се възползвате от хидратацията на кожата след душ.

Ката не препоръчва конкретна марка овлажнител, но казва, че по-плътните формули са най-добри. Поради тази причина се опитайте да не избирате нищо, което се предлага в бутилка с помпа.

„Всичко в бутилка има голямо количество вода и може да не заключи добре влагата в кожата“, съветва Ката. „Потърсете формула на основата на крем или мехлем в тубичка“. Вазелинът намалява изпарението на влагата от кожата, други съставки като диметикон, серамиди, хиалуронова киселина и глицерин могат да помогнат за блокиране на влагата.

Ако преди да излезе от къщи не се чувствате мръсни и мазни, можете да преминете към рутинен вечерен душ. По този начин, казва Ката, можете да мажете тялото си, без да го залепите на работното си облекло.

Причината да се потим след душ - и как да го спрем

Нормално е да се поизпотите малко, когато си вземете горещ душ, но проблемът е, че потенето става, след като се подсушите с хавлията. Изпотяването, след като вече сте измили косата и тялото си, може да ви накара да се почувствате толкова мръсни, колкото преди влизането в банята. Добрата новина е, че изпотяването, след като си вземете душ, е нормално и има стъпки, които може да се предприемат, за да се предотврати.

Както съобщава Popsugar, изпотяването след душ често е продукт на остатъчната топлина. Ако вземете душ с гореща вода, горещата вода ще продължи да се придържа към косата и кожата ви, след като изключите крана.

При определени температури капчиците гореща вода, останали по косата и тялото след душа, ще ви накара да се изпотите.

Някои може да предположат, че изсушването е решението, но в някои случаи хавлиената кърпа може да повиши телесната температура. Триенето на тъканта върху кожата генерира допълнителна топлина и ако кърпата току-що е излязла от сушилнята, това може да загрее допълнително тялото. Комбинирано с влажността от току-що взетия душ и имате рецепта за нежелана пот.

За да поддържате кожата си чиста след къпане с гореща вода, дайте на тялото си период на охлаждане. Преди да излезете от банята, намалете температурата на душа си. Обливането с хладка до студена вода за няколко секунди ще отмие капчиците гореща вода и ще регулира термостата на тялото ви. Пускането на вентилатора на отдушника или оставянето на вратата на банята леко отворена ще предотврати прекомерната пара и  също ще помогне да преминете в по-хладна среда възможно най-скоро след душа.

Източници:

The Best Way to Shower, According to Experts, JAKE ROSSEN, Мentalfloss

A Dermatologist Explains Why You Can't Stop Sweating After a Shower (and How to Prevent It), Popsugar

Източник: nauka.offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини