Ако искате да разберете кой е първият производител на шампанско в Хасково и къде се намират 75% от мегалитите на Балканите, то в събота това ви любопитство ще бъде задоволено.
С две изложби Регионалният исторически музей ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите.
Началото на 3-ти юли е в18.30 ч. във фоайето на Музея. Там ще бъде открита постерната изложба „Загадките на каменните монументи“. Неин автор е главният уредник в отдел „Археология“ на Хасковския регионален исторически музей Станислав Илиев. Той ще направи презентация на българските мегалити и долмени в контекста на мегалитните паметници в Европа и по света.
В 19.30 часа на 2 етаж в Залата за временни изложби ще бъде представена колекцията „Алкохол и амбалаж“,която е част от пътуващата изложба на Исторически музей - Горна Оряховица „Пороците“. В нея има порцеланови чаши, които са се ползвали за пиене на ликьор, разнообразие от мерки и шишета за алкохол и вино. А също и любопитни издания, посветени на зловредното влияние на алкохола и призоваващи за въздържателство, като „Трезва борба“. Може да се прочете и Законопроекта върху кръчмарството и публичното пиянство.
Като част от настоящата експозицията РИМ-Хасково също ще представи и набор от своята колекция атрибути, свързани с алкохола, в къта, посветен на хасковските питиепродавци.
„Яваш, яваш“. Така се е наричала една от култовите кръчми в старо Хасково. В нея хасковци са се черпили с вино и ракия, а за мезе са поръчвали-сирене, туршия и пастърма. Тя се е намирала срещу театъра и е имала градина с изглед към реката.
Сладкарница „Чарлстон“ е друго известно място, където толумбичките и баклавичките всъщност са били най-малко поръчвани. В нея виното и ракията се леели в изобилие.
В кафе-сладкарница „Венеция“ пък са се събирали парвенютата на града.
Покрай реката, в близост до сградата, където днес се помещава РЗИ, се е намирала кръчмата „Македония“, която събирала основно бежанците.
Любопитен факт е, че до 9-ти септември, 1944 година в Хасково е изобилствало от пивници-почти на всеки ъгъл, имало около 30. След Министрески указ, през 47-ма-48-ма година, те се ограничават до определена квота, зависеща от броя на населението.
В Хасково остават само 7 кръчми, които съществуват до 1954 г., когато са ликвидирани и хоремаците стават социалистическите пивници.
Още любопитни факти около питиепродавците от онова време, ще научите в Регионалния исторически музей в събота. Там ще ще видите и кристалните чаши, от едната от които е отпила Людмила Живкова, при откриването на РИМ-Хасково.
Красимира Славова
Беяз шира
Шампанското вино или само шампанско е пенливо вино, произведено чрез вторична ферментация. Наименованието му произлиза от френската провинция Шампан и то следва да се използва единствено за вината, произведени по традиционната технология.
Фирменото название „Шампан“ (фр. Champagne) е защитено за Европа още с Мадридския договор (1891 г.) и се отнася за вина, произведени само в тази провинция и съответстващи на традицията и стандарта. Това положение е потвърдено с Версайския договор след приключване на Първата световна война. Със създаването на Международния комитет на шампанските вина (фр. Comité Interprofessionel du Vin de Champagne) е разработен стандарт за производство на вината шампан в едноименната провинция и технологията за производство на гроздето и виното, включително и най-подходящите сортове за тази технология – „Шардоне“ (фр. chardonnay), „Пино ноар“ (фр. pinot noir) и „Пино мьоние“ (фр. pinot meunier). При спазване на тези условия се позволява върху етикета на бутилката да бъде записано „шампан“. През 2005 г. е забранено дори използването на термина шампански метод за вината, произведени в други райони на Франция и света, и се допуска използването на термина традиционен метод (фр. méthode traditionelle).
СТАРИТЕ ЛОЗЯ
се къпехте до 1990 в дървени корита , така че сигурно тогава сте видели ишампанско
....................
.........
Ама ние лозарите от Старите лозя в Хасково и Селяните от Конуш пием шампанско от 2000-3000 години ....... Като втаса малко прецедената ширата и тапите удря таванья
Какво означава Биаз Шира
КРОМАНЬОНЦИТЕ ЕДВА ЛИ ЗНАЯТ
.......
Има го до Червените ропи :)))
ДЯДО ТРАКИЕЦ ОТГОВАРЯ НА ЗАГАДКАТА
Ний Тракийците сме пречиствали гроздовия сок с препечена хума :)))
.................
защото като мине през хумата виното и ширата стават бистри и стават за шампанско
...........
Няколко хилядолетия по-късно Французите откриват "топлата вода"
Moët & Chandon
Иван
Европеец
ЛОЗАТА Е ОПИТОМЕНА В ИРАНСКО ИЛИ ТРАКИЙСКО