Близо 2000 души, които са били на мачове от Европейското първенство в Лондон, са се заразили с коронавирус. Германският здравен експерт Карл Лаутербах дори заяви, че "УЕФА ще е отговорна за смъртта на много хора", пише DW.
Най-радикална беше оценката на здравния експерт Карл Лаутербах, който каза, че УЕФА ще носи отговорност за смъртта на много хора. Но и без това критиките относно препълнените стадион по време на Европейското футболно първенство са предостатъчно. По всичко личи, че в Лондон вече са се заразили голям брой футболни запалянковци.
Десетки хиляди по трибуните и други, които празнуват извън стадионите, в повечето случаи - плътно едни до други – и то в градове, в които Делта вариантът на коронавируса в момента се разпространява много бързо. Вече има данни, които потвърждават, че всички досегашни критики са били оправдани.
Властите в Шотландия смятат, че около 2 000 нови случаи на инфекции с коронавирус се дължат именно на срещите от Европейското футболно първенство. Две трети от онези 1991 души, които са с положителни тестове за коронавирус, са присъствали на мачове от първенството в Лондон - противно на препоръката да не пътуват дотам. Лондон в момента е едно от големите огнища на коронавирус в Европа.
400 заразени са били на стадиона
На 18 юни Шотландия игра на лондонския „Уембли“ срещу Англия пред 22 500 зрители на трибуните. От тях около 400 души са били заразени, съобщиха шотландските здравни власти. Много други също са се заразили, но извън стадиона - докато са празнували из заведенията в града или на частно организирани партита.
Още повече зрители по трибуните имаше на мача с Германия: в „Уембли“ бяха допуснати близо 42 000 зрители да гледат срещата от осминафиналите на първенството, когато Германия загуби от Англия с 0:2. А за полуфиналите и за финала на турнира дори е планирано да бъдат допуснати 60 000 зрители на стадиона. Да припомним, че германското правителство обяви Великобритания, заедно с Русия и Португалия, за рискови страни - заради Делта мутацията.
Феновете не спазват дистанция
Критиките основно са насочени към Европейската футболна федерация УЕФА. Най-прям е експертът на германските социалдемократи по здравните въпроси Карл Лаутербах, който смята, че УЕФА ще трябва да „отговаря за смъртта на много хора“. В Туитър той написа, че мачът (с Германия) е показал за пореден път, че феновете на стадиона не спазват дистанция, често се прегръщат и крещят с пълно гърло“. Той смята, че със сигурност на стадиона са се заразили стотици хора, които от своя страна ще заразят хиляди други.
Критично се изказа и вицеканцлерът Олаф Шолц. Пред „Зюддойче Цайтунг“ той каза: „При цялата радост от зрелищните мачове ме притеснява това, че на някои от стадионите се пускат по твърде много зрители“. В тази връзка той припомни колко усилия са били необходими за поставянето на пандемията под контрол в Европа. „Сега това може много бързо да бъде проиграно“, предупреди той.
УЕФА: отговорни са местните власти
Баварският министър-председател и лидер на Християнсоциалния съюз (ХСС) Маркус Зьодер също разкритикува европейската футболна централа, чието поведение било неприемливо. По думите му, броят на зрителите по трибуните бива увеличаван „без смисъл и цел“.
От УЕФА отхвърлят критиките - също и във връзка с предстоящия в петък четвъртфинален мач между отборите на Швейцария и Испания в Санкт Петербург. В Русия инфекциите в момента също се разрастват. На запитване от агенция ДПА от УЕФА са отговорили, че не се предвиждат никакви промени или отлагане на двубоя. „Окончателното решение относно броя на допусканите на стадиона зрители се взима от местните власти“, твърдят от УЕФА.
Британското правителство междувременно препоръча на запалянковците да не пътуват до Рим тази събота, където Англия ще играе на четвъртфинал срещу Украйна. В италианската столица в момента има сравнително малко на брой нови инфекции. Освен това италианските власти изискват 5-дневна карантина за всички, които пристигат от Великобритания. А това означава, че британските фенове така или иначе не биха могли да присъстват на мача в събота.