Изтребител на беларуските ВВС прехвана самолет на Ryanair, изпълняващ граждански полет от Атина за Вилнюс и го принуди да кацне в Минск под фалшив предлог, че на борда има бомба. Непосредствено след това намиращият се на борда беларуски журналист Роман Протасевич беше арестуван.
Лидерите на страните от ЕС ще обсъдят случая на започващата в понеделник, 24 май, двудневна среща в Брюксел.
Въпреки призивите на европейските лидери за освобождаване на всички пътници, самолетът излетя за Вилнюс без Роман Протасевич. Впоследствие стана ясно, че лайнерът е кацнал в латвийската столица с шестима пътници по-малко. Оказа се, че приятелката на беларуския журналист също не е на борда Липсват и четирима руснаци, които са останали в Беларус - вероятно участници в организацията по отклоняването на самолета и задържането на Протасевич.
Журналистът е забелязал още в Атина подозрителен интерес към себе си от страна на рускоезичен мъж на средна възраст, който се е опитал да снима документите му, а след това си е тръгнал, макар че е бил следващият на опашката за проверка на документите.
Лидерът на беларуската опозиция Светлана Тихановская заяви, че става дума за "операция на спецслужбите за отклоняване на самолета с цел да бъде задържан активистът Роман Протасевич".
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел заявиха, че принудителното приземяване на самолета на Ryanair в Минск е абсолютно неприемливо, а лидерът на Европейската народна партия Манфред Вебер го определи като акт на държавен тероризъм. Непосредствено след като беше разпространена новината за задържането на самолета последваха реакции от страна на председателя на Европейския парламент Давид Сасоли, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, от редица държавни лидери и външни министри от ЕС.
"Отклоняването към Минск на самолета на Ryanair, изпълняващ полет от Атина за Вилнюс, е крайно неприемливо. (...) При всяко нарушаване на правилета на международния въздушен транспорт трябва да има последици." - коментира Урсула фон дер Лайен в профила си в Twitter.
Тя настоя да бъде гарантирана сигурността на всички пътници.
Аналогична е позицията на Жозеп Борел.
"Внимателно следим събитията около днешния полет на @Ryanair от Атина за Вилнюс, който беше принуден да кацне заради предполагаема заплаха за сигурността. Това е абсолютно недопустимо." - написа Борел в Twitter.
Той допълни, че беларуското правителство е отговорно за сигурността на всички пътници в самолета и че "ВСИЧКИ пасажери трябва да получат възможност да продължат пътуването си незабавно".
Президентът на Европейския парламент Дейвид Сасоли на свой ред призова властите в Беларус незабавно да освободят Роман Протасевич и пасажерите от самолета.
"Нуждаем се от незабавни обяснения, а той трябва да бъде освободен. Всички 171 пътници и самолетът трябва да бъдат освободени неотложно" — подчерта Сасоли в своя публикация в социалната мрежа.
От своя страна лидерът на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер подчерта, че отклоняването на самолета е непростим акт на държавен тероризъм, на който ЕС трябва да реагира незабавно.
"Диктаторът Лукашенко отвлече граждански самолет на #Ryanair, извършваш полет между две страни-членки на ЕС и съюзници в НАТО. Това е непростим акт на държавен тероризъм. Ние трябва да реагираме незабавно и твърдо. Съветът на ЕС ще обсъди допълнителни санкции." - отбеляза Вебер в профила си в Twitter.
Председателят на Европейската народна партия и експредседател на Европейския Съвет Доналд Туск предупреди, че нелегитимният президент на Беларус Александр Лукашенко вече е заплаха за международната сигурност.
"Лукашенко се превърна в заплаха не само за своите граждани, но и за международната сигурност. Актат на държавен тероризам от негова страна (задържането на Протасевич - б.р.) изисква незабавна и твърад реакция от страна на всички европейски правителства и институции." - написа Туск
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел също призова властите да освободят всички пътници от самолета.
"Много сме обезпокоени от съобщенията за принудителното кацане на самолета на Ryanair в Минск. Призоваваме беларуските власти незабавно да освободят самолета и всички пасажери. Разследването на инцидента от ICAO ще е от голямо значение", коментира Мишел в социалната мрежа.
Незабавна реакция последва и от страна на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който настоя за международно разследване на инцидента.