Тази седмица приключиха финалите на състезанието „Младежта дебатира на немски език“ като в него участваха 32 ученици от елитниезикови гимназии в България.От тях осем ще вземат участие в международен лагер за най-добрите дебатьори от Европа. Порадипандемиятаоткоронавирустойщесепроведе в онлайнсреда
ГордостзаЕзиковагимназия„Христо Ботев“ иклубаподебатинанемскиезик е класиранетонаБориславЕнчевот 11классреднай-добрите в страната.ТойщесеборизамястонаМеждународнитефинали в Прага, Чехия.За представянето сина проведените национални дебати той получи специални поздравленияот журито и от г-н Бернд Бухолц, главен консултант за обучението по немски език в България към Централната служба за обучение в чужбина към Немското посолство в София.
Същността на дебата се състои в силна аргументация по предложените теми - за полуфинала „Трябва ли учениците да бъдат с включени камери по време на онлайн обучението ?“ и финала „Трябва ли в България 16-годишните да имат право да гласуват?“. Крайната цел е немското жури да се убеди в уменията за водене на дебат на участниците.От голямо значение са и способностите заизразяване на собствено мнение на немски език с непоколебима правота и компетентност за разговор върху пообществено значими теми.
В словесната схватка на национално ниво в немското състезание участваха и Ачелия Ниязи, която също демонстрира решителност и опит в публичните изказвания и Даниела Михова, която смело реагирана коренно противоположните мнения и вербалните борби. И тримата участници са в 11 клас и се обучават по програма за придобиване на немска езикова дипломаDSDII. Младежите от Езиковaта гимназия показаха богат речниковзапас, езикова грамотност,широка обща култура и знание за обществено значими теми и процеси в България и света. За тях отстояването на собствени убеждения е важен процес, в който изразят своето истинско светоусещане и показват умения да изразят това на чужд език.
Постиженията на младите ботевциса следствие от високата им мотивация и задълбочената им работа както вклуба по дебати, така и в часовете по немски език. За всичко това естествено допринасят и техните учители, които с много желание и отдаденост ги насочват и водят по пътя към успеха.
Това съобщиха от ръководството на Езиковата гимназия в Кърджали.