Новите доклади на Европейската комисия за върховенството на закона в ЕС ще бъдат представени през юли. Това съобщи зам.-председателят на ЕК Вера Юрова пред Европейския парламент при обсъждането на състоянието на медиите в Полша, Унгария и Словения.
Тя отбеляза, че докладите отново ще съдържат оценки за средата, в която европейските медии работят. Време е повече отвсякога да подкрепим работата на медиите. Тази година ЕК ще отправи препоръки за повишаване на сигурността на журналистите и за предотвратяване на съдебни дела срещу тях, за да бъдат заглушени гласовете им, добави Юрова.
Силните ръководители са тези, които печелят уважение с действията си, приемат различни мнения и позволяват гражданите да бъдат информирани, а не които заглушават критиката. Работата ни като политици е да отговорим на журналистическите въпроси с факти, а не с нападки, заяви тя.
Парламентарната група на Европейската народна партия отбеляза, че в Полша от години се наблюдават опити за заглушаване на свободните медии - с тяхното изкупуване и превръщане в средства за пропаганда.
Социалистите и демократите определиха днешната медийна обстановка като черни дни за Европа и отбелязаха, че в Полша напоследък 2000 местни медии са били изкупени, в Унгария се ограничава достъпът до критично съдържание, а словенският премиер Янез Янша си позволява да отправя открити заплахи срещу журналисти. Изявленията и докладите не са достатъчни, заявиха от тази парламентарна сила и призоваха институциите на ЕС да действат.
Групата "Обнови Европа" посочи, че в много държави от ЕС събитията с медиите будят тревога, като в Унгария медийната среда вече е почти напълно разрушена. Отговорът на ЕС досега е неадекватен, често ударите по медиите са началото на авторитаризма, добавиха либералите.
От групата "Идентичност и демокрация" отбелязаха, че проблеми за медиите преди години е имало също във Франция и Белгия, но тези страни следват общата политика на ЕС и не получават критики. Според Зелените приятели на унгарския премиер Виктор Орбан са изкупили влиятелни медии, за да ги закрият, или за да ги превърнат в пропагандни рупори.
Европейските консерватори и реформатори възразиха, че има повод за днешния дебат. Според тях правителствата в Будапеща и Варшава са критикувани всеки ден "без цензура и ограничения". Няма причина да говорим за пропаганда, изразяват се становища, различни от общото схващане в Брюксел, не се месете в национални въпроси, призова тази парламентарна сила.
Според Левите, когато медиите са собственост само на свързани с управлението, липсва разнообразието, за което настоява ЕС. Медийното съдържание трябва да се определя свободно, но ако решават само властимащите, това не е информация, а пропаганда, обобщиха от тази парламентарна група.