Mакедонският премиер Зоран Заев застана зад идеята на външния министър Буяр Османи да се направят стъпки българите да бъдат добавени към конституцията на страната, "ако е необходимо".
От Заев този коментар, който на практика би създал българско малцинство в Северна Македония, обаче прозвуча различно от призивите на коалиционния му партньор българите да работят в тази насока, като гарантират присъствието си в анкетната карта за предстоящото преброяване. Министър-председателят свърза тази възможност с процеса на евроинтеграция и с нуждата "по-малобройните общности" да бъдат вписани в конституцията, както например е направила Хърватия преди присъединяването.
"Имаме години пред себе си, но и изразена воля, че сме готови не само за българите, за хърватите, торбешите, египтяните, австрийците, румънците и други, като отворено общество, европейска страна, да следваме примера на европейските държави."
"Египтяни" обозначава стара македонска ромска общност. Българите са едва 1417 на последното преброяване през 2002 г. - предстоящото, чиято същинска фаза започва на 1 април, е първото от 20 години.
Етническото самоопределение се изяснява с въпроса "На коя етническа общност принадлежите?" Има списък с кодове и всеки гражданин може да се определи както си иска. Османи допусна в петък добавяне на графа "българи" в анкетната карта, но министърът на отбраната Радмила Шекеринска, която е от партията на Заев, постави под въпрос нуждата от такава стъпка с думите, че всеки би могъл да се самоопредели като българин и тази възможност е факт от десетилетия.
Предложението на Заев за промяна на конституцията преди влизане в Европейския съюз идва в момент на продължаващо напрежение между Скопие и София, което не дава възможност да започнат преговорите на Северна Македония за присъединяване.