Качествена домашна ракия се очаква след благоприятното лято и хубавата реколта от грозде. Това заяви хасковлията Симеон Тодоров, който тази седмица беше дошъл да свари домашна ракия в казан в Хасково от 340 кг джибри.
Той беше доволен, че тази година гроздето му, което сам произвеждал в масив край хасковско село, било с висока захарност и ароматно, тъй като това лято имаше много слънчеви дни и гроздовете узрели добре. Именно заради това той очаква ракията да е качествена и ароматна.
„Материалът като е хубав, стават джибрите и ракията е добра“, каза мъжът.
„След сваряването, ракията трябва да престои поне 40-50 дни. Колкото повече отлежава, толкова по-хубава става. Не слагам никакви подправки“, казва пенсионерът, който от около 35 години се занимава с тази дейност, която нарича хоби.
Той вари ракия за лична консумация, но споделя напитката с двамата си синове. Изкарва по 70-80 литра ракия годишно, която разделя между членовете на семейството си.
друг път
гост
N
Б.Шиков
Спец
3662
N
Има разлика между хората, които си варят ракия на казан за лична консумация, и между тези, които варят, за да продават. В първия случай гониш качество, а във втория - количество. Не знам какъв спец си, ама да си знаеш - не си :)
Луд
111
с развитието на дадена държава домашния алкохол.А за развитието на една държава и пример за тази държава имат общо управляващите я.
Бай Кор
Той
Спец
Технолог по ферментация, дестилация, дегустация и
3 400 сп градуса делено на 45 градуса са 75.5 теоретични литра домашна ракия.
Като сложим производсвените загуби и спиртните градуси които остават в лангьора, първака и в казана при правилно изваряване чичката ще има около 68 литра годна за консумация ракия.
гугъл
Др Мърморски
Луд
111
Мехмед Доганов
Спец до технолога
asko