1917 блока са обновени в резултат на изпълнението на мерки по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. 105 остават за довършване, съобщават от Министрестовто на регионалното развитие и благоустройството.
Обобщените данни за напредъка по програмата показват, че по 19 сгради се изпълняват строително-монтажни работи, а по други 74 са започнали подготвителни дейности. За още 8 са обявени обществени поръчки за техническо и енергийно обследване.
Общият брой на сключените договори за финансиране на мерки за повишаване на енергийната ефективност с Българската банка за развитие е 2022.
От въведените в експлоатация 1917 многофамилни жилищни сгради сто са в Хасково и нареждат града на четвърто място, след Бургас- с 205 санирани вече сгради, Благоевград със 143 и София, където има 118 въведени в експлоатация здания.
В 12 области работата по одобрените за участие в програмата сгради продължава. Завършени в тях са 768 жилищни блока. Предстои да бъдат санирани още 48 многофамилни здания в столицата, 14 – в Добрич, 10 – в Хасково, 5 – във Варна, по 4 в Ловеч, Плевен, Русе и Сливен, по 3 във Видин и Каварна, по 2 в Пловдив и Тутракан и по една във Велико Търново и Харманли.
През следващата година ще започне работа по новата Програма за подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд по Плана за възстановяване и устойчивост на България, която ще обхване не само жилищните, но и публичните и промишлените сгради. За тези мерки са предвидени 2,5 млрд. лв., като най-големият ресурс – 1,7 млрд. лв., ще бъде насочен към санирането на жилища. За първи път програмата ще включва не само панелни блокове, но и еднофамилни сгради.
След изпълнението на дейностите хиляди семейства ще живеят в по-топли и уютни домове през зимата, като ще плащат по-ниски сметки за отопление. Мерките ще имат и екологичен ефект заради по-малко произведена електроенергия и по-малко вредни емисии в околната среда. Изпълнението на програмата ще има и икономически ефект за всички участници в инвестиционния процес – проектанти, строители и доставчици на машини, оборудване, строителни материали, консултанти.
Шапката
Ани Стоянова - неудачницата от ливада север
ННН
Да...
Ежко
качеството
бг
това се казва
хронични мрънкачи
орфеец
Иван
Д. Мавъра (лява ръка десен джоб)
и кои блокове
Иван
Дорчо
Е, аз нямах късмета да ме санират безплатно, за това си го направих сам. Сложих десет сантиметра стиропор, от най-плътния / скъпия /. Дограмата си поръчах с немски седем камерен профил, и трислоен стъклопакет. Стъклопакета е с термоизолационни стъкла. Мазилки, шпакловки, боя. Всичко е качествено. Пари не съм пестил, и цялата тази дандания ми излезе грубо четири хиляди и петстотин лева. При положение че имам единайсет метрова външна стена защото съм краен апартамент.
Не мога да си обясня за какво са похарчени останалите шест хиляди на апартамент / грубо / при положение че масово се използва стиропор средно качество, дограмата е с евтини профили, и двуслоен стъклопакет с обикновени стъкла. Вярно че сменят дограмата и на входа, но това са просто по още един прозорец на апартамент, а аз както ви казах имам единайсет метрова външна цена. Само тя е почти двайсет и пет метра изолация. Почти колкото на два вътрешни апартамента.
ахуахухуахуаху
Тошо
4444
П.П. И като сметнете, че фирмите пазаруваха на много по-ниски от Вас цени - отговорете си сам.
www
Дорчо
Преди няколко години когато правих санирането една хасковска фирма / не споменавам името за да не се изтълкува като реклама / даваше двайсет процента отстъпка ако платиш през януари, а смениш дограмата по-късно. В същия момент вървеше поредната инициатива за енергийна ефективност, и по тази линия банките даваха десет процента отстъпка ако теглиш кредит за саниране. Е, аз имах парите в брой, но теглих кредит, и платих през януари. Дограма ми излезе с трийсет процента по-евтино. От три хиляди и нещо, колкото струваше дограмата, спестих малко над хиляда лева. По същия начин купих стиропора, който в този момент беше на промоция. Взех от най-плътния на цената на нормален стиропор. Е, фирмата която направи самото саниране не можах да я уцеля да е на промоция, но ни направиха малка отстъпка защото убедих съседа отдолу и този отгоре да се санираме заедно, и всичко стана с едно изграждане на скелето. Така крайната цена падна близо с една трета. Що се отнася до санирането на цели блокове. Вярно че там влиза и хидроизолацията на покрива, но имайте предвид че под осемдесет квадрата покрив има осем апартамента. Тоест на апартамент се пада десетина квадрата хидроизолация, а това вече са пари колкото за една хубава вечеря на ресторант. Що се отнася до ел. кабели и ВиК инсталация не съм чул в някой саниран блок те да са подменени. Ако някъде е направено и това то хората в този блок са или големи късметлии, или големи връзкари.
Да ви светна с една статия от нета
Старо
Мрънкача
Феновете на Гробарите/Дупесарите питайте някой ин
.... 40-50 години и трябва да се разруши щото е вече опасен .... с пяна няма как да го заздравиш
.....
При нас като вашите панелки са жилищата за социално-слаби бежанци:))
Хасковлийка
4444
При 2 000 МЖС със средно 60 жилища и с по 4 човека средно на жилище = 480 к жители са видяли нещо. А го плащат ВСИЧКИ. Нормално е останалите 6.5 млн. да се чувстват прецакани. Колко пари се похарчиха за тези 2 000 МЖС? Колкото за 4 500.
X
4444
Имате ли си представа как се разпределя "дишането" на един дом? Едва ли! Чували ли се нещо за λ и какво означава? Цяло лято живея на течение. Инсталирал съм клапи на прозорците и вентилатори в банята и тоалетната. Според Вас и дупка към покрива ли трябва да направя?
123
Пешо
166
Шопа много добре го е казал - " На мен може и да не добре, но важното е че и на комшията ще му е зле!"
Вярно но!
с две думи
Боко the first